John Anster Fitzgerald

John Anster Fitzgerald hayatı ve eserleri (1823 – 1906)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , ,

John Anster Fitzgerald

İngiliz Victorian Dönemi Ressamı John Anster Fitzgerald 1823’te Londra’da doğdu.  Kendi kendini yetiştiren sanatçı çalışmalarını ilk kez 1845’te Londra Kraliyet Sanat Akademisinde sergiledi. Ardından İngiliz Enstitüsü, İngiliz Sanatçılar Cemiyeti ve Kraliyet Suluboya Topluluğu’nda sergiler yaptı. 1850’lerin sonunda Illustrated London News için bir Noel perisi dizisi hazırladı.

Fitzgerald, eserlerinde konularının net bir şekilde belirtilmediği başlıklara yer verdi; Sanat bayileri ve koleksiyoncular sık sık onları adlarını değiştirdiler. Nadiren herhangi bir edebi temaya dayanan saf fantezinin ürünü olağanüstü peri resimleri yaptı. Özellikle kırmızı, lacivert ve mor renkleri kullanıyordu. Cock Robin temasıyla ilgili önemli bir dizi resim hazırladı.

Fitzgerald’ın 1902’de Royal Academy’de sergilediği son eser, Alice Harikalar Diyarında temalı bir tabloydu. Yirminci yüzyıl sanatçıları tarfından, sahte Fitzgerald tabloları yapıldı. Ancak analizlerde modern pigmentlerin ortaya çıkınca sahtekarlıklar keşfedildi.

John Anster Fitzgerald tablo listesi

Oduncunun Talihsizliği

Peri Yuvası

Peri Sürüsünün Yarasaya Saldırısı

Güzel Hayaller II

Güzel Hayaller I

Share this story

btt