İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Aberdeen Art Gallery

Aberdeen Art Gallery

  Aberdeen Art Gallery

  Aberdeen Art Gallery

  Aberdeen Art Gallery, İskoçya’nın Aberdeen kentindeki önemli bir görsel sanatlar kuruluşudur. Bina 1884 yılında, Alexander Marshall Mackenzie tarafından tasarlanmıştır. Kurum, 1900’de yerel bir granit tüccarı olan Alexander Macdonald’ın sanat koleksiyonunu alarak faaliyetine başlamıştır. Galeri, Ken Currie, Gilbert & George, Ivor Abrahams, Bridget Riley ve Bruce McLean’ın çalışmaları da dahil olmak üzere, modern İskoç ve uluslararası sanatının güzel örnekleriyle dikkat çekmektedir.

  Nisan 2020’de galeri, Smartify uygulaması aracılığıyla 50 eseri dijital olarak kullanıma sundu. Ekim 2020’de, 2020 ArtFund Yılın Müzesi Ödülü’nün beş kazananından biri seçildi.

  Koleksiyon

  Galeri’nin Güzel Sanatlar koleksiyonu, Monet ve Renoir gibi sanatçıların yanı sıra John Bulloch Souter, Ian Hamilton Finlay ve James McBey gibi daha modern sanatçıların eserleriyle öne çıkan 1885’teki kuruluşundan bu yana istikrarlı bir şekilde büyümüştür. Kalıcı koleksiyon, Henry Raeburn, William Hogarth, Allan Ramsay ve Joshua Reynolds’un 18. yüzyıl eserlerini ve Paul Nash ve Francis Bacon, Post-Empresyonistler ve İskoç Renkçilerin yanı sıra uygulamalı sanatların 20. yüzyıl eserlerini içermektedir.

  Bina Hakkında

  Binanın merkezi salonu, yerel bölgedeki ve farklı taş ocaklarından elde edilen çeşitli renklerde granit sütunlarla desteklenmektedir. Binanın batı ucunda, içinde bir oda ve dışında bir anıt bulunan büyük bir savaş anıtı bulunmaktadır. Savaş anıtı, Aberdeen Sanat Galerisi’nin hızlı genişlemesinin bir parçası olarak 1920’lerde inşa edilmiştir.

  Bu hızlı genişleme döneminde Galeri’ye Cowdray Hall eklenmiştir. Cowdray Hall, müzik ve performanslar için bir konser mekanıdır. Galeri, 2015’te başlayan bir yenileme programı nedeniyle kapatıldı. 34,6 milyon sterlinlik yeniden geliştirme Hoskins Architects tarafından tasarlandı ve müteahhitler McLaughlin & Harvey tarafından gerçekleştirildi. Galeri Kasım 2019’da yeniden açıldı. Proje, yapılı çevrenin kalitesine ve görünümüne olağanüstü katkı sağladığı için Scottish Civic Trust’tan bir ödül ve güvenin Ulusal Panel Özel Ödülü’nü kazandı.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI