İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Albright–Knox Art Gallery

Albright–Knox Art Gallery

  Albright–Knox Art Gallery

  Albright–Knox Art Gallery Buffalo, New York, Delaware Park’ta bulunan bir sanat müzesidir. Galeri, modern sanat ve çağdaş sanat için önemli bir yerdir. Kuruluşa ev sahiğliği yapan ve 1862’de kurulan Buffalo Güzel Sanatlar Akademisi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski kamu sanat kurumlarından biridir. 15 Ocak 1900’de, zengin bir Buffalo sanayicisi olan John J. Albright, bir sanat galerisi inşaatına başlamak için Akademi’ye fon bağışlar. Bina, önde gelen yerel mimar Edward Brodhead Green tarafından tasarlanmıştır.

  Başlangıçta 1901 Pan-Amerikan Sergisi için Güzel Sanatlar Köşkü olarak kullanılması planlanmıştı. Ancak yapımındaki gecikmeler, 1905’e kadar tamamlanmamış kalmasına neden oldu. Sonunda 31 Mayıs 1905’te kapılarını açtığında, Albright Sanat Galerisi olarak adlandırıldı.

  Müze, 2011 yılında genişleme hazırlıklarına başladı. 2014 yılında yönetim kurulu müzenin genişlemesini başlatma kararı aldı. Haziran 2016’da müze, projenin mimarı olarak OMA ortağı Shohei Shigematsu’yu seçtiğini duyurdu.

  Albright–Knox Sanat Galerisi uzun süredir sanatçıların genel eserlerinden ziyade önemli eserlerini toplamaya çalışmaktadır. Galerinin koleksiyonu, yüzyılları kapsayan birçok eser içermektedir. Empresyonist ve Post-Empresyonist stiller, Paul Gauguin ve Vincent van Gogh gibi on dokuzuncu yüzyıl sanatçılarının eserleri galeri koleksiyonunda bulunmaktadır.

  Kübizm, sürrealizm, konstrüktivizm gibi yirminci yüzyılın başlarından kalma devrimci akımları önemli yer işgal etmektedir. Pablo Picasso, Georges Braque, Jean Metzinger, Albert Gleizes, Henri Matisse, André Derain, Joan Miró, Piet Mondrian ve Alexander Rodchenko gibi sanatçıların eserleri bulunmaktadır. Arshile Gorky, Jackson Pollock, Clyfford Still ve Andy Warhol gibi sanatçılar tarafından temsil edilen, 1970’lerin soyut dışavurumculuk, pop art ve sanat tarzlarını içeren daha modern eserle de bulunmaktadır. Müze, 6.740 parçalık koleksiyonunun yalnızca %3’ünü sergilemektedir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Müzenin resmi web sitesi: Albright–Knox Art Gallery