İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Alte Pinakothek München Hakkında Bilgi ve Eserler

Alte Pinakothek München Hakkında Bilgi ve Eserler

  Alte Pinakothek München

  Alte Pinakothek München 1836 yılında kendisi de önemli bir koleksiyoner olan Kral I. Ludwig tarafından açılmıştır. İnşaatına 1826 yılında başlanan yapı, mimar Leo von Klenze tarafından planlanmış ve her türlü genişlemeye uygun olarak tasarlanmıştır. Açıldığında Kral’ın koleksiyonunun yanısıra Wittelsbach ailesinin de önemli katkıları olmuştur. İkinci Dünya savaşında bina ciddi olarak zarar görmüş ve tahrip olmuştur. Bina 1957 yılında Hans Dölgast tarafından detaylara mümkün olduğu kadar sadık kalarak tekrar inşa edilmiştir.

  Alt ve üst kattaki 19 salon ve 47 odada, 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Avrupa resim sanatının 700’e yakın tablosu sergilenmektedir. Müze tablo izlencesinin yanısıra konser, film gösterimi, workshoplar ve seminer gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, müze özgün baskı örnekleri, hediyelik eşyalar ve cafeleri ile bir yaşam alanı olarak hizmet vermektedir.

  Koleksiyon

  14. ve 17. Yüzyıl Alman resimleri:
  Müze dünya çapında en kapsamlı Eski Alman Ustaları resim koleksiyonuna sahiptir.

  15. ve 16. yüzyıl Hollanda resimleri:
  Özellikle Rogier van der Weyden (Saint Columba sunağı), Dieric Bouts (Ecce Agnus Dei), Lucas van Leyden (Meryem ve Meryem ve Meryem ile Bakire ve Çocuk) gibi başyapıtlar bulunmaktadır.

  16. ve 18. yüzyıl Flaman resimleri:
  Koleksiyonda Jan Mabuse (Danae), Yaşlı Pieter Brueghel (Mesih’in Vaaz Verdiği Liman Sahnesi, Cockaigne Ülkesi), Jan Brueghel Yaşlı (Mesih’in Vaaz Veren Liman Sahnesi), Peter Paul Rubens (Rubens ve Isabella Brant) gibi ressamların başyapıtları yer alıyor.

  13. ve 18. yüzyıl İtalyan resimleri:
  İtalyan Gotik resimleri galerinin en eski eserleri arasındadır. Aralarında Giotto’nun ünlü The Last Supper’ı, ardından tüm İtalyan Rönesansı ve Barok Resim Okulları, Fra Angelico (Mesih’in Örtülmesi), Domenico Ghirlandaio’nun (SS’li Bakire ve Çocuk) gibi eserler bulunmaktadır.

  16. ve 18. yüzyıl Fransız resimleri:
  Wittelsbach’ların Fransa ile olan yakın ilişkisi nedeniyle Claude Lorrain (Hagar’ın Tahliyesi), Nicolas Poussin (Midas ve Bacchus), François Boucher (Madame de Pompadour, Reclining Girl) gibi çalışmaları içeren bir koleksiyon barındırmaktadır.

  16. ve 18. yüzyıl İspanyol resimleri:
  Bu en küçük bölüm olmasına rağmen, El Greco (Mesih’in Çürümesi), de la Cruz (İspanya’dan Bebek Isabella Clara Eugenia), Velázquez (Genç İspanyol Beyefendi), Jusepe de Ribera (Saint Bartholomew) gibi tüm ana ustalar temsil edilmektedir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres:

  Barer Str. 27, 80333 München, Almanya

  Mimari tarz: Neo-Rönesans Mimarisi

  Telefon: +49 89 23805216

  Ziyaret Saatleri:

  Salı – Pazar 10:00 – 18:00, Pazartesi kapalı

  Ayrıntılı bilgi;

  Müzenin Resmi Web Sitesi


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin