İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Fitzwilliam Museum Cambridge

Fitzwilliam Museum Cambridge

  Fitzwilliam Museum, Cambridge’in merkezinde, İngiltere’nin merkezinde, Fitzwilliam Caddesi’nin karşısında, Trumpington Caddesi üzerinde bulunan Cambridge Üniversitesi’nin sanat ve antika müzesidir. Giriş ücretsizdir. Müze, müzeler sektörünün gelişimine öncülük etmek üzere İngiltere Sanat Konseyi tarafından finanse edilen 16 Büyük Ortak Müze hizmetinden biri olan Cambridge Müzeler Konsorsiyumu’nun önde gelen müzesidir.

  Müze, 1816 yılında 7. Vikont Fitzwilliam’ın kütüphanesi ve sanat koleksiyonunu miras bırakması ile kuruldu. Koleksiyon ilk olarak Free School Lane’deki eski Perse School binasına yerleştirildi. 1842’de o sırada Üniversite Kütüphanesi olan binaya taşındı. Ana binası ise George Basevi tarafından tasarlandı, C.R. Cockerell tarafından tamamlandı ve 1848’de açıldı.

  Giriş salonu Edward Middleton Barry tarafından yapıldı ve 1875’te tamamlandı. 1912’de Charles Brinsley Marlay tarafından 80.000 adetten oluşan 84 fotoğraf koleksiyonu bağışlandı.

  Fitzwilliam Museum Cambridge 1848’de halka açıldı ve o zamandan beri Fitzwilliam hem alan hem de koleksiyon olarak büyümeye devam etti. Bugün müze, Rubens, Breughel, Constable, Monet ve Picasso’nun ünlü eserleri ile İngiltere’deki en iyi resim, çizim ve baskı koleksiyonlarından birine sahiptir. Ayrıca eski Mısır’dan, Yunanistan’dan, Roma’dan, Kıbrıs’tan gelen eserler ile dikkat çekici koleksiyonlara sahiptir.

  Müzede önemli oryantal sanat koleksiyonları, ışıklandırılmış el yazmaları ve seçkin sanat, seramik, porselen ve ortaçağ sikkeleri bulunmaktadır.

  En önemlisi ise, müzenin halen üniversitenin bir parçası olması ve ziyaretlerin ücretsiz olmasıdır.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres: Trumpington Street, Cambridge, Cambridgeshire CB2 1RB İngiltere

  Tel: 01223 332900

  Ziyaret saatleri: Salı – Cumartesi 10:00 17:00, Pazar 12:00 17:00, Pazartesi kapalı

  İlave bilgi için:

  müzenin resmi websitesi

  visitcambridge

  artandeducation.net


  Müzenin Krokisi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin