İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Fort Wayne Museum of Art hakkında bilgi ve eserler

Fort Wayne Museum of Art hakkında bilgi ve eserler

  Fort Wayne Museum of Art

  Fort Wayne Museum of Art, Indiana, Allen County, Amerika’da Fort Wayne şehir merkezinde bulunan çağdaş bir Sanat Müzesidir. Fort Wayne Sanat Müzesi en erken 1888’de John Ottis Adams ve daha sonra William Forsyth sanat dersleri vermeye başladığında tasarlandı. 1897 yılına gelindiğinde, Fort Wayne Sanat Okulu son dokuz yıl boyunca sürdürülen sanat derslerini resmi olarak organize etti.

  1921’de Theodore Thieme tarafından on resim koleksiyonu bağışlandığında müzenin fonksiyonu okula entegre edildi. 1949’da, Fort Wayne şehir merkezindeki 1202 West Wayne Caddesi’ndeki B. Paul Mossman’a ait olan bina ilk defa sergi ve koleksiyonlar sergilemek üzere müzeye tamamıyla bağışlandı. 1977’de müze sanat okulundan ayrıldı ve Indiana Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne eklendi.

  Fort Wayne Sanat Müzesi, 1984 yılında Fort Wayne şehir merkezinde Lafayette Caddesi ile Main Caddesi’nin kesiştiği noktada açılan bir yapıya taşındı. Bugün, müze, Arts United Centre ve Auer Sanat ve Kültür Merkezi (2011’de açıldı) ile birlikte, şehirdeki büyüyen Kültürel Bölge’nin çekirdeğini oluşturuyor. Müzenin 1984’te taşınmasından sonra, B. Paul Mossman binası tekrar özel konuta dönüştürüldü.

  Müze binası, Skidmore, Owings & Merrill firmasından mimar Walter Netsch tarafından tasarlandı. 4,600 m2 alanı kapsamakta ve üç ayrı kanattan oluşmaktadır. Sergi / Koleksiyon, Eğitim / Yönetim ve Oditoryum bölümleri merkezde üç kanadı birbirine bağlayan kapalı bir atrium ile birleşmektedir.

  Mayıs 2008’de müzenin 930 m2’lik sergi alanına, bistroya, 18000’den fazla eserlik kütüphaneye, genişletilmiş hediyelik eşya mağazasına ve K-12 öğrenim merkezine ilaveler yapıldı.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres:

  311 E Main St, Fort Wayne, IN 46802, Birleşik Devletler

  Telefon: +1 260-422-6467

  Ziyaret saatleri:

  Salı – Pazar 10:00-18:00, Pazartesi kapalı


  Ayrıntılı bilgi;

  Müzenin Resmi Websitesi


  Fort Wayne Museum of Art Kroki


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin