İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Galleria degli Uffizi Florence

Galleria degli Uffizi Florence

  Galleria degli Uffizi Florence

  Galleria degli Uffizi tarihi 1560 yılına dayanmaktadır. Bina Floransa’nın idari ve yasal ofislerini (eski İtalyanca’da uffizi) barındırmak için Cosimo I de ‘Medici için Giorgio Vasari tarafından inşa edildi. Müze, U şeklindeki Rönesans binasında kronolojik sırayla sergilenen inanılmaz sanat eserleri ile uzun bir labirent şeklinde düzenlenmiştir.

  Uffizi Tribune Odası, müzenin en eski odasıdır ve ünlü romantik bir sembol haline gelmiştir. Oda, Rönesans’ın bilimsel merakına özgü dört elementin (Dünya, Hava, Su, Ateş) temasına göre dekore edilmiştir. Tribuna degli Uffizi’de, sanat eserleri ile merak uyandırmak için tasarlanan Galleria degli Uffizi’nin orijinal ruhunu soluma imkanı bulunmaktadır.

  Uffizi Galeri Müzesi, farklı sanatsal dönemlere ayrılmış galerilere ayrılmıştır. Orta Çağ Salonları, Cimabue, Giotto ve Buoninsegna’nın Majesteleri’ndeki üç Bakire’yi ve Gentile da Fabriano’nun Magi’nin (Adorazione dei Magi) Adını da dahil olmak üzere Sienese ve Floransalı okulların kompozisyonlarını içermektedir. 

  Birkaç adım ötede, Sandro Botticelli’nin (Salon 10-14) en çarpıcı ve nefes kesen tablolarını barındıran müzenin en büyük salonu bulunmaktadır. Bahar Alegorisinin geniş paneline ve Venüs’ün Doğuşu tablosuna hayranlıkla bakmak için birkaç dakika durun.

  Yeni açılan ve yenilenmiş salonlarda bu başyapıtların tadını çıkarmak için daha yumuşak fakat daha iyi aydınlatmalı çift tavanlar yapılmıştır.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres: Piazzale degli Uffizi – 50122 Floransa, İtalyaZiyaret saatleri: Salı – Pazar 8.15 -18.50, Pazartesi kapalı

  İlave bilgi için: Müzenin resmi websitesi

  Müzenin Krokisi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin