İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Gürcistan Müzeleri » Art Museum of Georgia Tbilisi

Art Museum of Georgia Tbilisi

  Art Museum of Georgia Tbilisi

  Art Museum of Georgia, Gürcistan’ın önde gelen müzelerden biridir. Müze, Gürcistan Ulusal Müzesi’nin bir koludur. Müze koleksiyonu, klasik Gürcistan sanatından modern çağdaş eserlere kadar uzanmaktadır. Bazen, uluslararası sergiler de düzenleniyor.

  Günümüz müzesinin selefi olan Ulusal Sanat Galerisi, 1 Şubat 1920’de Tiflis’teki Batı eğitimi almış Gürcü sanatçıların çabalarıyla açıldı. İlave eserlerin bir kısmı çeşitli küçük koleksiyonlardan geldi. 1932’nin sonunda müze, eski şehir merkezinde, 13. yüzyıldan kalma Metekhi kilisesinin bulunduğu yere taşındı.

  1945’te, Sovyet ve Fransız hükümetleri arasında yapılan özel bir anlaşmayı takiben, Gürcistan Ulusal Hazinesi’ni oluşturan çok sayıda sanat eseri – el yazmaları, metal işleri, mücevherler, emayeler, resimler – 1921 Kızıl Ordu işgalinden sonra sürgündeki Gürcistan hükümeti tarafından tahliye edildi , Tiflis’e iade edildi ve müze koleksiyonuna eklendi. Müzeye otuz yıldan uzun süredir başkanlık eden ünlü Gürcü sanat tarihçisi Shalva Amiranashvili (müzenin ismini verdi) koleksiyonun oluşumunda önemli rol oynamıştır.

  Müze binasının geniş odaları Gürcü, Oryantal, Rus ve Avrupa sanatının bölümlerinden oluşan kalıcı bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin koleksiyonlarının en önemlisi, doğal olarak, antik çağlardan günümüze yüzyıllar boyunca ulusal sanatsal kültürün gelişimini gösteren Gürcü sanatına aittir.

  Oryantal bölüm, büyüklüğü ve önemi ile ikinci sırada gelir ancak Sovyetlerin dağılması sonrası ortaya çıkan ülkeler arasında en büyük koleksiyonlardan birine sahiptir. Pers güzel sanatlarının, özellikle de Qajar sanatının eserleri, muhtemelen Oryantalist koleksiyonunun en önemli parçasıdır.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres;

  3, Rustaveli Ave., Tbilisi

  Tel: + 995 32 299 80 22

  Ziyaret saatleri: Salı – Pazar 10:00-18:00

  Daha fazla bilgi için;

  museum.ge

  georgiastartshere.com

  Müzenin Krokisi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin