İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » İngiltere müzeleri » Ashmolean Museum Oxford

Ashmolean Museum Oxford

  Ashmolean Museum Oxford

  Ashmolean Museum, Oxford Üniversitesi’nin dört müzesinden biridir ve İngiltere’deki en eski sanat, arkeoloji ve doğal tarih müzesidir. Ashmolean, varlıklı bir kişi olan Elias Ashmole’nin antika koleksiyonunu 1682’de Üniversite’ye bağışlamasıyla ortaya çıktı. İngiltere’nin ilk halk müzesi ve dünyanın ilk üniversite müzesi olarak açıldı.

  Mevcut Ashmolean Museum binası, Neoklasik tarzda C. Co. Cockerell tarafından tasarlandı ve 1841-1845 yılları arasında inşa edildi. Sanat ve arkeoloji koleksiyonunu barındırırken, eski Thomas Wood binası Bilim Tarihi Müzesi haline geldi. 

  Koleksiyon önemli ölçüde geliştiyse de, kuruluş ilkesine sadık kalınmıştır. 2009 yılında müze büyük bir gelişme gösterdi. Yeni küratör stilleri, farklı coğrafyalardan ve kültürlerden beklenmedik eserleri üslupsal benzerlikler altında bir araya getirdi.

  Müze, stratejisini “Kültürleri Aşmak ve Zamanı Aşmak” sloganına göre oluşturmuştur. Hellenistik bir heykelcik ve üçüncü yüzyıla ait Hindistan’dan bir Budist figür İskender’in Yunanistan’dan Hindistan’a seyahatini belgeler. Müze, bütün kültürel tarihi birbirleriyle ilişkili olarak anlamaktadır.

  20. yüzyılda, Batı ve Doğu sanatı için ayrı bölümler kurulmasıyla sonuçlanan, özellikle Hint Enstitüsünün koleksiyonları olan bazı önemli yeni bölümler açıldı. 1959 yılında klasik eserlerin koleksiyonu, eskilerden ayrı bir bölüm olarak yeniden planlandı.

  Bu bölümlerin oluşturulması (Batı Sanatı, Doğu Sanatı, Antikalar, Oyuncular Galerisi ve Madeni Para Odası), bu uzmanlık alanlarına yönelik yeni bir ilginin oluşmasını sağladı.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres:

  Beaumont St, Oxford OX1 2PH UK

  Tel: 01865 278000

  Açık olduğu saatler:

  Salı – Pazar 10.00 – 17.00

  Pazartesi kapalı

  Müzenin resmi websitesi

  Müzenin Krokisi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin