İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » J Paul Getty Museum Los Angeles

J Paul Getty Museum Los Angeles

  J Paul Getty Museum Los Angeles

  J Paul Getty Museum Los Angeles (Getty Center)

  J Paul Getty Müzesi, petrol kralıPaul Getty tarafından kurulmuştur ve zengin bir sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Müze, Los Angeles’ta iki noktadan oluşur: Getty Villa ve Getty Center. Biri eski eserlere ait bir dizi koleksiyonu barındırırken, ikincisi Avrupa sanatını ve uluslararası fotoğrafçılığı sergiler.

  Müze, Los Angeles’ın Brentwood semtinde, Sepulveda Geçidi ve I-405 otoyolunun batı tarafının üstündeki bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Koleksiyonunda, Orta Çağ’dan günümüze Batı sanatı bulunmaktadır. Getty Villa, Malibu mahallesindedir ve Antik Yunan, Roma ve Etruria sanatına ilişkin eserler sergilenir.

  Orijinal müze 1954’te Los Angeles’ın Pasifik Palisades bölümünde Getty’nin çiftlik evine eklenen bir bölümde açıldı. Sonunda koleksiyonun hacmi büyüyünce 1974’te yakındaki yeni bir binaya taşındılar. Getty Villa adıyla anılan bu müze, Herculaneum’da bulunan antik bir Roma evi olan Papiriler Villası’nın cömertçe yeniden yaratılmasıdır.

  1970’lerde ve 1980’lerde, küratör Jiří Frel döneminde, şüpheli provence eserler ve aynı zamanda Getty kouros gibi sahte olarak kabul edilen bazı eserler satın alınca müze zor durumda kaldı ve Jiří Frel 1986’da istifa etti.

  Tartışmalar

  Getty, koleksiyonundaki eserlerin bir kısmına ilişkin orijinallik tartışmalarına konu oldu. Müzenin eski eserler küratörü Marion True (Frel tarafından işe alındı), 2005 yılında İtalya’da (ünlü satıcı Robert E. Hecht ile birlikte) çalınan antika ticareti yapmakla ilgili suçlandı. Benzer suçlamalar Yunan makamları tarafından da ele alındı. Davadaki en temel kanıt, 1995 yılında çalınan eserlerin bulunduğu Cenevre’deki bir depoya yapılan baskındı. İtalyan sanat satıcısı Giacomo Medici 1997’de tutuklandı. Operasyonunun “dünyanın en büyük ve en sofistike antika ağlarından birinin keşfi olduğu açıklandı.

  2005 yılındaMarion True, Mütevelli Heyetinin erken emekliliğini ilan etmesi üzerine istifasını vermek zorunda kaldı. İtalya ise aleyhine açılan suçlamaların Ekim 2010’da sona ermesine izin verdi.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres:

  1200 Getty Center Drive, Los Angeles, CA 90049-1687

  Tel +1 (310) 440-7330

  Ziyaret Saatleri

  Salı – Cuma 10:00 – 17:30

  Cumartesi 10:00 – 21:00

  Pazar 10:00 – 17:30

  Pazartesi kapalı

  Ayrıntılı bilgi;

  Müzenin resmi websitesi


  J Paul Getty Museum Kroki

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin