İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Kanada Müzeleri » Agnes Etherington Art Centre

Agnes Etherington Art Centre

  Agnes Etherington Art Centre

  Agnes Etherington Art Centre, Kingston, Ontario’da, Queen’s Üniversitesi’nin tarihi kampüsünün merkezinde yer almaktadır. Galeri, Kanada Sanat Konseyi, Ontario Sanat Galerileri Birliği ve diğer kuruluşlardan çok sayıda başarı ödülü almıştır.

  Kurumun kökleri 1926’da kurulan Kingston Sanat ve Müzik Kulübüne dayanmaktadır. Varlığını, kulübün arkasındaki itici güç olan Agnes McCausland Richardson Etherington’a (1880–1954), borçludur. Agnes Etherington’ın büyükbabası, 1857’de tahıl tüccarı James Richardson & Sons’u kurmuş ve aile çok zenginleşmişti.

  Agnes’in 1916’da I. Dünya Savaşı’nda savaşırken ölen kardeşi George Richardson, Queen’s Üniversitesi’ne sanatın gelişimini teşvik etmek için önemli bir miras bırakmıştı. Agnes Etherington’da, zarif bir Neo-Gürcü malikanesi olan evini, üniversite ve topluluk sanat galerisi olarak kullanılmak üzere Queen’s Üniversitesi’ne miras bıraktı.

  Merkez 1957’de halka açıldı. Bina 1962, 1975, 1978 ve 2000 yıllarında genişletildi ve şu anda 1.720 metrekarelik bir alana sahiptir. Merkezde sonbahar ve kış boyunca dersler, tartışmalar, turlar, özel seminerler ve gösterimler yapılmaktadır. Her yaz, çocuklar için bir yaz günü kampı ve gençlerden oluşan bir sanat kursu sunulmaktadır.

  Merkez, 14. yüzyıldan günümüze kadar uzanan 17.000’den fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği ile Ontario’daki en büyük galeriler arasında yer almaktadır. Koleksiyon, önemli Kanadalı sanatçıların resimlerini, heykellerini ve grafiklerini, Avrupalı eski ustaların resimlerini, Afrika sanatını, tarihi elbiseler, yorganlar, gümüş örnekleri ve dekoratif sanatları içermektedir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Kurumun adresi; 36 University Avenue, Kingston, Ontario, Canada

  Kurumun Web Sitesi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin