İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Metropolitan Müzesi Hakkında Bilgi ve Eserler

Metropolitan Müzesi Hakkında Bilgi ve Eserler

  Metropolitan Müzesi

  Metropolitan Müzesi (Metropolitan Museum of Art) kısaca “the Met”, New York City’de bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sanat müzesidir ve dünyadaki en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biridir.

  Kalıcı koleksiyonu, on iki küratörlük bölümü arasında bölünmüş iki milyondan fazla eser içerir. Manhattan’ın Museum Mile’ndaki Central Park’ın doğu ucunda olan ana bina, dünyanın en büyük sanat galerilerinden biridir. Çok daha küçük bir ikinci mekan, Upper Manhattan’daki Fort Tryon Parkı’ndaki The Cloisters, Ortaçağ Avrupa’sından sanat, mimari ve eserlerin geniş bir koleksiyonunu içerir.

  Müzenin kalıcı koleksiyonu, klasik antik ve eski Mısır’dan gelen eserler, hemen hemen tüm Avrupa ustalarından gelen tablolar, heykeller ve kapsamlı bir Amerikan ve modern sanat koleksiyonundan oluşur.

  Metropolitan Müzesi, Afrika, Asya, Okyanus, Bizans, Hint ve İslam sanatından oluşan geniş bir koleksiyonu barındırmaktadır. Müze müzik aletleri, kostümler ve aksesuar koleksiyonlarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından antik silah ve zırh örnekleri de bulundurmaktadır.

  Metropolitan Museum of Art, 1870 yılında Amerikan toplumuna sanat eğitim düzeyini geliştirmek amacıyla amacıyla kuruldu. Açılışı 20 Şubat 1872’de yapıldı

  Metropolitan Müzesi Tarihçe

  New York Eyaleti Yasama Meclisi, 13 Nisan 1870’de güzel sanatların teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla Büyükşehir Sanat Müzesi’ne bir Sanat Müzesi ve Kütüphanesi kurulması için yetki verir. Bu mevzuat daha sonra 1893 tarihli ve 476 sayılı Kanunla takviye edilmiştir. Bu kanunla, koleksiyonlarının “açık ve kamu tarafından yıl boyunca her türlü bedelsiz olarak erişilebilir tutulması” istenmiştir. Kurucular arasında iş adamları ve finansörler de bulunmaktadır. Günümüzün önde gelen sanatçı ve düşünürleri, sanat ve sanat eğitimini Amerikan halkına sunmak için bir müze açmak istediler.

  Metropolitan Müzesi ilk kez 20 Şubat 1872’de açıldı, 681 Beşinci Caddede bulunan bir binada yer aldı. Bir koleksiyoner olan demiryolu idarecisi olan John Taylor Johnston, müzenin ilk başkanlığını yaptı. Sanatçı Eastman Johnson, müzenin kurucu ortağı olarak görev aldı. Howard Potter gibi sanayiciler de kurucular arasında yer aldı. Luigi Palma di Cesnola, ilk yönetici olarak seçildi. 1879-1904 yılları arasında onun yöneticiliğinde bir Roma taş lahit ve Avrupa resminden 174 eser müzeye kazandırıldı.

  Daha sonra müze 1873’de Cesnola Koleksiyonunu satın alarak 1873’te Beşinci Cadde’den ayrıldı ve Douglas Konağı olarak da bilinen Bayan Nicholas Cruger Köşkü’ne taşındı. Ancak, bu yeni geçici oldu. Çünkü büyüyen koleksiyon, konağın sağlayabileceğinden daha fazla alan gerektirmekteydi. Müze, 1879-1995 yılları arasında Metropolitan Güzel Sanat Okulları (Metropolitan Museum of Art Schools) olarak bilinen güzel sanatlarla ilgili mesleki eğitim ve sınıflar vermeyi amaçlayan bir dizi eğitim programı hazırladı ve yürüttü.

  Yenilenme

  Müze, 22 Şubat 1947’deki ilk sergisinin açılış yıldönümü ve 1946’daki çeşitli etkinliklerle 75inci yıldönümünü kutladı. Başkan Yardımcısı Thomas J. Watson başkanlığındaki komisyon Central Park’taki binanın yenilenmesi ve genişlemesini desteklemek için bir bağış toplama kampanyası da yürütmekteydi. Gerçekleştirilmemiş olan ilk planlar, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin Metropolitan Müzesine dahil edilmesini içeriyordu.

  1954’te Grace Rainey Rogers konser salonunun açılışını kutlamak için bir “Konserler ve Konferanslar programı” düzenlendi. Müze,  Marian Anderson, Cecilia Bartoli, Judy Collins, Marilyn Horne, Burl Ives, Juilliard Yaylı Dörtlüsü, Yo-Yo Ma, Itzhak Perlman, Artur Rubinstein, András Schiff, Nina Simone, Joan Sutherland ve André Watts gibi ünlü sanatçıların etkinliklerini programına aldı. Bu program başlangıçta 1968’e William Kolodney tarafından, 1969’dan 2010’a Hilde Limondjian tarafından yönetildi.

  1950’lerde müze, Robert Lehman’ın mülkünden büyük bir mirası içerecek şekilde genişletildi. Lehman, 1911’de babası tarafından başlatılan bir sanat koleksiyonunu oluşturmuştu ve 1950’lerde müze yönetim kurulunun başkanlığına gelmeden önce müze için büyük zaman ayırdı. 1969’da ölümünden sonra Robert Lehman Vakfı Metropolitan Museum of Art’a 3.000’e yakın eser bağışta bulundu. 1975’te halka açılan ve büyük ölçüde Lehman Vakfı tarafından finanse edilen Robert Lehman Kanadında bulunan eserler şimdiye kadar Birleşik Devletlerde toplanan en olağanüstü özel sanat koleksiyonlarından biri olarak nitelenmektedir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres:

  1000 5th Ave, New York, NY 10028, Birleşik Devletler

  Ziyaret Saatleri:

  Pazar – Perşembe 10:00 – 17:30

  Cuma – Cumartesi 10:00 – 21:00


  Ayrıntılı bilgi;

  Müzenin Resmi Web Sitesi


  Metropolitan Müzesi Kroki


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin