İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Musee des Beaux Arts de Lyons

Musee des Beaux Arts de Lyons

  Musee des Beaux Arts de Lyons

  Musee des Beaux Arts de Lyons

  Müze, 7.000 m²’lik alanı ve 70 galerisi ile, Louvre’dan sonra Fransa’daki en büyük Güzel Sanatlar müzesidir. Koleksiyonu, 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar heykeller ve resimler, Mısır sanatı eserleri, oryantal sanat eserleri, sanat objeleri, madeni paralar ve Madame Delubac’ın 1997’de müzeye bağışladığı eserlerden oluşmaktadır.

  Müze, Fransa’nın bölgesel müzeleri arasında birinci ve Fransa müzeleri arasında beşinci sırada yer almaktadır. Müze, 1803 yılında François Royer de la Valfenière tarafından yapılmış olan bir 12. yüzyıl Benedictine manastırında kuruludur.

  1989’da başlayan Philippe-Charles Dubois, Jean-Michel Wilmotte ve Gabriel Mortamet’in restorasyon çalışmalarından sonra, bugünkü müze Mart 1998’de açılmıştır. Yemekhanede ve ana merdivende Thomas Blanchet’in (1614-1689) barok heykelleri bulunmaktadır. Ayrıca, bir çay salonu ve bahçeye bakan hoş bir terasa sahip restoran bulunmaktadır.

  20. yüzyılın başlarında, müze, Paris dışındaki müzeler için eşsiz olan empresyonist resimler (Edgar Degas’ın Les Ambassadeurs’da Café-Konser, Paul Gaugin’den Nave Nave Mahana) barındırmaktadır. Müze, koleksiyonunu J. Chinard (Juliette Récamier), Theodore Géricault (Obsesif Envy’den Acı Çeken Bir Kadın Portresi) ve August Rodin’in heykellerinden beş tanesini alarak (Aziz Anthony’nin Günaha da dahil) genişletmiştir.

  1989’da, Müze’nin misyonları üzerine yapılan tartışmalar büyük bir tadilat projesine yol açtı. Küratör, Philippe Durey ve mimarlar P.C. Dubois ve J.M. Wilmotte, binanın tam bir tadilatını üstlendi. Binayı halka açık tutmak için 1990’dan 1998’e kadar beş aşamada çalışmalar yapıldı.

  Müze, Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, Saint-Pierre Sarayı, kilise ve Yeni Saint-Pierre kanadı olarak gruplandırılmaktadır. 1997 yılında, Madame Delubac’ın (Pablo Picasso tarafından Sahilde Oturan Kadın) bağışıyla, Müze kaynakları oldukça zenginleşmiştir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres;

  20 Place des Terreaux, 69001 Lyon, Fransa

  Ziyaret Saatleri;

  Çarşamba – Pazar.: 10:00 – 18:00,

  Cuma: 10:30 – 18:00.

  Ayrıntılı bilgi;

  Müzenin resmi websitesi

  Lyon france.com

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin