İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Musee Royal des Beaux Arts d’Anvers bilgi ve eserler

Musee Royal des Beaux Arts d’Anvers bilgi ve eserler

  Musee Royal des Beaux Arts d'Anvers

  Musee Royal des Beaux Arts d’Anvers

  Musee Royal des Beaux Arts d’Anvers 1890 yılında kurulmuştur. Görkemli bir mimarisi olan müze, 1884 yılında Jacob Winders (1849-1936) ve Frans Van Dijk (1853-1939) tarafından inşa edilen bina Leopold De Waelplaats’da yer almaktadır.

  Koleksiyonlar, özellikle on altıncı ve on yedinci yüzyıllarda Avrupa’nın en önemli sanat merkezlerinden biri olan Scaldian kentindeki sanatsal gelişmelere çok genel bir bakış sunmaktadır. Anvers ve Flaman okullarına ek olarak, Hollanda ustalarına da yer verilmiştir. Flaman sanatçıların (Jan van Eyck ve Hans Memling) eşsiz tabloları, Antwerp Resim Okulu, Rubens, Anthony Van Dyck ve Jacob Jordaens’in eserleri koleksiyonunda bulunmaktadır. On dokuzuncu yüzyıl salon sanatçıları, James Ensor ve Rik Wouters gibi modernistlerin yanı sıra Titian, Frans Hals, Auguste Rodin ve Amedeo Modigliani gibi yabancı sanatçılar için de önemli bir yer ayrılmıştır.

  Çağdaş Sanatlar Müzesi (Hedendaagse Kunst Antwerpen – MuHKA Müzesi) kurulana kadar Anvers’teki Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, çağdaş (özellikle Belçikalı) sanatçıların eserlerini toplayarak koleksiyonu geliştirdi.

  Müzede ayrıca farklı yabancı ekollerdan çeşitli başyapıtlar bulunmaktadır. Koleksiyondaki 13.000 eserin çoğu resimlerden (3.300) oluşmakta, aynı zamanda çizimler (3.600), gravürler ve heykeller (400) içermektedir.

  2020 yılına kadar sürecek olan tadilat kapsamında şimdilik kapalıdır.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Ayrıntılı Bilgi:

  Müzenin Resmi Websitesi;


  Adres:

  Leopold de Waelplaats 2, 2000 Antwerpen, Belçika
  Telefon: +32 3 224 95 50  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin