İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Museo del Prado Madrid

Museo del Prado Madrid

  Museo del Prado Madrid

  Museo del Prado

  Müze, Madrid’in merkezinde bulunan İspanya’nın ana sanat müzesidir. Eski İspanyol Kraliyet Koleksiyonu’na ve İspanyol sanatının en iyi tek koleksiyonuna dayanmaktadır. 12. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan dünyanın en iyi Avrupa sanat koleksiyonlarından birine sahip olduğu kabul edilmektedir.

  El Prado, dünyanın en çok ziyaret edilen ve en büyük sanat müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hieronymus Bosch, El Greco, Peter Paul Rubens, Titian ve Diego Velázquez’in yanı sıra en çok eseri bulunan sanatçı Francisco Goya’dır.

  Müze, 19 Kasım 1819’da Kraliyet Resim ve Heykel Müzesi olarak halka açılmıştır. İlerleyen yıllarda, son binaya, Bölge Salonu’na, eski Buen Retiro Sarayı’na, koleksiyonların mevcut durumunun yeniden geliştirilmesini sağlayacak bir tüzel kişilik eklenmiştir. Bu faaliyet planı, Museo del Prado’un olağan programını güçlendirmektedir.

  Bugün Museo Nacional del Prado’ya ev sahipliği yapan bina, 1785 yılında mimar Juan de Villanueva tarafından tasarlanmıştır. Kral III. Charles’ın emriyle Doğal Tarih Kabini’ne ev sahipliği yapmak için yapılmıştır. Ancak, binanın son şekli – yeni Kraliyet Resim ve Heykel Müzesi olarak – Kral Ferdinand VII’nin kararı ile şekillenmiştir.

  Açılışından bu yana Museum del Prado’ya 2.300’den fazla resim eklenmiş, ayrıca yeni alımlarda çok sayıda heykel, baskı ve çizim bulunmaktadır. Barón Emile d’Erlanger’in 1881’de Goya’nın tablolarını bağışlaması özellikle önemliydi. Koleksiyona satın alma yoluyla giren işler arasında son yıllarda El Greco, eserleri yer aldı. Ayrıca, Velázquez’in ‘Papa’nın Berberi’ adlı Portresi 2003’te satın alınmıştır.

  En son ve en iddialı genişleme planı 2001-2007 arasında uygulanmıştır. Bu değişiklikler, Müzeye daha esnek bir yönetim sağlama, performansını hızlandırma ve kendi kendini finanse etme kapasitesini artırma ihtiyacına dayanmıştır. Müzenin yeni statüsü, Kasım 2003’teki Museo Nacional del Prado Yasası ve 12 Mart 2004 tarihinde Kraliyet Kararnamesi tarafından onaylanan daha sonra değiştirilen Tüzük tarafından yürürlüğe girmiştir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres;

  Calle Ruiz de Alarcón 23, 28014 Madrid

  Ziyaret Saatleri;

  Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 20:00

  Pazar 10:00 – 19:00

  Ayrıntılı Bilgi;

  Müzenin Resmi Websitesi


  Museo del Prado Madrid Krokisi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin