CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Museum of Fine Arts Budapest

Museum of Fine Arts Budapest

Museum of Fine Arts Budapest
Museum of Fine Arts Budapest

Museum of Fine Arts Budapest, 1900-1906 yılları arasında Albert Schickedanz ve Fülöp Herzog’un planları ile eklektik-neoklasik bir tarzda inşa edilmiştir. Müzenin koleksiyonu, Avrupa sanatının her dönemini içeren uluslararası eserlerden oluşmaktadır. Koleksiyonunda 100.000 civarında eser bulunmaktadır.

Müze koleksiyonu altı bölümden oluşmaktadır: Mısır, antik dönem, eski heykel galerisi, eski ana resim galerisi, modern koleksiyon, Grafik koleksiyonu. Kurum, 2006’da yüzüncü yılını kutlamıştır.

Koleksiyon

Eski Mısır sanatı

Müze, Orta Avrupa’nın en büyük ikinci Mısır sanat koleksiyonuna sahiptir. 1930’larda Macar bilim insanı Eduard Mahler’in bir araya getirdiği bir dizi koleksiyondan oluşur. Mısır’daki müteakip kazılar koleksiyonu genişletmiştir. En ilginç parçalardan bazıları boyalı mumya lahitleridir.

Klasik eserler

Koleksiyonun özü, Münihli bir klasist olan Paul Arndt’ten alınmış parçalardan oluşmaktadır. Galeride ağırlıklı olarak Antik Yunanistan ve Roma’dan eserler yer almaktadır. En önemlisi, Budapeşte dansçısı olarak adlandırılan 3. yüzyıl mermer heykeldir.

Eski ustaların resimleri (13. ve 18. yüzyıllar arası)

Koleksiyondaki 3000 resim, 13. yüzyıldan 18. yüzyılın sonlarına kadar Avrupa resminin gelişmesine ilişkin neredeyse kesintisiz bir perspektif sağlamaktadır. Koleksiyonun çekirdeği Esterhazy bölgesinden elde edilen 700 resimden oluşur. Koleksiyon İtalyan, Alman, Hollanda, Flaman, Fransız, İngiliz ve İspanyol sanatına ayrılmıştır.

Heykel

Koleksiyonun ana bölümü Ortaçağ’dan 17. yüzyıla kadar olan parçalara ayrılmıştır. İtalya’daki Karoly Pulszky ve Istvan Ferenczy’nin bronz koleksiyonlarına dayanmaktadır. En değerli eserlerden biri olan Leonardo da Vinci’nin küçük binicisi bu koleksiyonun bir parçasıdır. Ayrıca, Alman ve Avusturya bölümünde bir dizi boyalı ahşap heykel bulunmaktadır.


MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Ayrıntılı Bilgi:

Müzenin Resmi Websitesi

Adres:

Budapest, Dózsa György út 41, 1146 Macaristan
Telefon: +36 1 469 7100

Ziyaret Saatleri:

Salı – Pazar 10.00 – 18.00, Pazartesi kapalı

Müzenin Krokisi