İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Museum of Modern Art New York MOMA

Museum of Modern Art New York MOMA

  Museum of Modern Art New York MOMA

  Museum of Modern Art New York

  Müze, modern sanatın gelişmesi ve toplanmasında dünyadaki en büyük ve en etkili modern sanat müzelerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Dünyaca ünlü bu koleksiyon, geniş resim, heykel, film, fotoğrafçılık ve performans sanat gösterileri ile türünün en iyisi olarak bilinmektedir.

  Modern Sanat Müzesi fikri, 1929’da öncelikle Abby Aldrich Rockefeller ve iki arkadaşı Lillie P. Bliss ve Mary Quinn Sullivan tarafından geliştirilmiştir.

  Lillie P. Bliss ve Mary Quinn Sullivan “cesur kadınlar” lakabı ile anıldılar. Manhattan’daki Beşinci Caddedeki Heckscher Binasındaki yeni müzenin kirasını ödediler ve müze 7 Kasım 1929’da halka açıldı. Modern Sanat Müzesi’nde her yıl düzinelerce sergi açılmaktadır.

  1983 yılında Müze galerisini iki katına çıkardı ve küratörlük bölümünü yüzde 30 artırdı ve müzeye bitişik 56 katlı Müze Kulesi’nin inşaatı ile birlikte bir oditoryum, iki restoran ve bir kitapçı ekledi.

  1997 yılında, müze, Japon mimar Yoshio Taniguchi tarafından Kohn Pedersen Fox ile birlikte tasarlanan büyük bir yenileme ve genişletme projesine başladı. MoMA’nın işletme giderlerini karşılama konusundaki bağışının artması da dahil olmak üzere, proje toplamda 858 milyon dolar tuttu. Proje, MoMA’nın sergi ve programlarının alanını neredeyse iki katına çıkardı.

  Sitenin batı kısmındaki Peggy ve David Rockefeller Binası ana sergi galerilerine ev sahipliği yapmaktadır ve Lewis B. ve Dorothy Cullman Eğitim ve Araştırma Binası, derslikler, oditoryumlar, öğretmen eğitimi atölyeleri ve müzenin genişletilmiş Kütüphane ve Arşivleri için yer sağlamaktadır. Bu iki bina, orijinal konfigürasyonundan büyütülmüş olan Abby Aldrich Rockefeller Heykel Bahçesi’ni çevrelemektedir.

  MoMA, 2011 yılında, Müzenin bitişiğindeki West 53rd Street’teki Amerikan Folk Sanatı Müzesi tarafından inşa edilen ve kullanılan bir bina satın aldı. Bina Tod Williams Billie Tsien Architects tarafından tasarlanan saygın bir yapıydı ve Halk Sanatları Müzesi’nin yeniden yapılandırılmasıyla bağlantılı olarak satıldı.

  Museum of Modern Art New York Yeni Plan

  Müzenin yeni planı, Gensler ile birlikte mimarlık firması Diller Scofidio + Renfro tarafından geliştirildi. İlk inşaat aşaması 2014 yılında başlamış ve 2019 yılında tamamlanması öngörülmüştür. Proje müzeye 50.000 metre kare yeni galeri alanı eklemektedir. Yenileme ile ilgili olarak MoMA, sunum yaklaşımını değiştirdi ve koleksiyonun tüm alanlarını kapsayan entegre bir kronolojik sunuma doğru kaydırdı.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres;

  1 West 53rd Street New York, N.Y. 10019

  Ziyaret Saatleri;

  Pazar – Perşembe 10:30 – 17:30

  Cuma – Cumartesi 10:30 – 21:00

  Ayrıntılı Bilgi;

  Müzenin Resmi Websitesi

  Museum of Modern Art New York Kroki

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin