İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » National Gallery Londra Hakkında Bilgi

National Gallery Londra Hakkında Bilgi

  National Gallery Londra

  National Gallery Londra 1824 yılında kuruldu.

  Binası Trafalgar Meydanı’nın kuzey ucunda bulunmaktadır. Sahipliğini İngiltere devletinin yaptığı müze, 13. yüzyıl ile 19. yüzyıl dönemini kapsayan yaklaşık 2300 esere ev sahipliği yapmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu müze yıllık ortalama 6,4 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri konumundadır.

  1824 yılında İngiliz hükümetinin, banker John Julius Angerstein’ın koleksiyonunu satın alması ile başlayan süreç Sir Charles Lock Eastlake’in büyük çabaları ve yapılan bağışlar ile müze ciddi bir koleksiyona ulaştı.

  Özellikle Sir George Beaumont ve William Holwell Carr bağışları ile bina 1838’de genişletilerek yenilendi. İlk başlarda ağırlıklı olarak 15 ve 16. yüzyıl İtalyan resmine yoğunlaşmış bulunan mütevazi koleksiyon sonraki 30 yıl boyunca özellikle Geç Rönesans dönemi tablolarının toplanmasıyla zenginleşmeye başladı.

  1906 yılında Diego Velazquez’in ‘Ayna Önünde Venüs’ tablosunun Ulusal Sanat Koleksiyonu Vakfı tarafından müze eserlerine katılması, ilk önemli tablo olarak kayıtlara geçti.

  Bu süreç diğer önemli tabloların koleksiyona dahil edilmesi ile devam etti, ancak 19. yüzyılda müzede çağdaş sanatçıların eserleri bulunmuyordu. Bu durum Hugh Lane’nin 1917 yılında bazı empresyonist sanatçıların tablolarını bağışlaması ile değişti.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında müzedeki tablolar Blaenau şehrindeki bir dağ madeninde korumaya alındı ve bu sürede müze, konser salonu olarak hizmet verdi.

  National Gallery Londra Mimari Tarihi;

  Bina 1837 yılında William Wilkins tarafından planlandı.  Gittikçe genişleyen koleksiyon için yer sıkışıklığı yaşayan müzeye 1872 ve 1876 yıllarında Doğu kanadı ilave edildi. Son yıllardaki en önemli ilavelerden biri olan Sainsbury Kanadı 1991’de postmodern mimarlardan Robert Venturi tarafından yapıldı. Ancak, bütün bu ilavelere rağmen yapının simetrik planının bozulmamasına dikkat edildi.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres: 

  Trafalgar Square, London WC2N 5DN, İngiltere

  Ziyaret Saatleri:

  Cumartesi – Çarşamba 10:00 – 18:00

  Perşembe 10:00 – 21:00


  Ayrıntılı bilgi;

  Müzenin Resmi Web Sitesi;


  National Gallery Londra Kroki


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin