İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » National Gallery of Art Washington D.C.

National Gallery of Art Washington D.C.

  National Gallery of Art Washington D.C.

  National Gallery of Art Washington D.C.

  Dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan kurumun temel ilkesi mümkün olan en yüksek bilimsel standartlarda sanat eserlerini koruma üzerine kuruludur. Galerinin koleksiyonunda Ortaçağ’dan günümüze Batı sanatının gelişimini izleyen 141.000 resim, çizim, baskı, fotoğraf, heykel, dekoratif sanat ve yeni medya yer almaktadır.

  Galerinin kampüsünde, yeraltında I. M. Pei tarafından tasarlanan modern Doğu Binası, John Russell Pope tarafından tasarlanan orijinal neoklasik Batı Binası ve 6.1 dönümlük (25.000 m2) Heykel Bahçesi bulunmaktadır.

  Galeri genellikle dünyayı ve sanat tarihini kapsayan geçici özel sergiler sunmaktadır. Kuzey Amerika’daki en büyük müzelerden biridir.

  Müze iki binadan oluşuyor: bir yer altı geçidi ile bağlanan Batı Binası (1941) ve Doğu Binası (1978). Pembe Tennessee mermerinden oluşan Batı Binası, 1937 yılında mimar John Russell Pope tarafından neoklasik bir tarzda tasarlanmıştır.

  Uzun H şeklinde tasarlanan bina, Roma’daki Pantheon’un iç kısmında modellenen kubbeli bir merkeze odaklanmıştır. Doğudan ve batıdan uzanan bir çift heykel salonu ana dolaşım omurgasını oluşturmaktadır. Aydınlık bahçe sahaları, binanın uzun ana eksenine karşı bir denge sağlamaktadır.

  Tarihçe

  Pittsburgh bankacısı (ve 1921’den 1932’ye kadar Hazine Sekreteri) Andrew W. Mellon, I. Dünya Savaşı sırasında eski ustaların resimlerinden ve heykellerden oluşan özel bir koleksiyon toplamaya başladı. 1930’da, kısmen vergi nedeniyle Mellon, galeriye yönelik eserlerin yasal sahibi olacak olan A. W. Mellon Eğitim ve Yardım Vakfı’nı oluşturdu. 1930–1931’de, Trust, St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nden 21 resim alır. Bunların içinde Raphael’in Alba Madonna’sı, Titian’ın Aynalı Aynalı Venüs’ü ve Jan van Eyck’in Tebliğ gibi başyapıtlar bulunmaktadır.

  Müze özel bir kamu ortaklığı ile desteklenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri federal hükümeti müzenin faaliyetlerini ve bakımını desteklemek için yıllık ödenekler aracılığıyla fon sağlamaktadır. Tüm sanat çalışmaları ve özel programlar özel bağışlar ve fonlarla sürdürülmektedir. Müze, Smithsonian Kurumunun bir parçası değildir.

  Müzenin önemli yöneticileri arasında David E. Finley, Jr. (1938-1956), John Walker (1956–1968) ve J. Carter Brown (1968-1993) yer almaktadır. Müzenin her iki binasına giriş ücretsizdir.

  Kalıcı resimler koleksiyonu Orta Çağ’dan günümüze kadar uzanır. Avrupa koleksiyonları arasında birçok Batılı ustanın eserleri bulunmaktadır. Hals, Rembrandt, Johannes Vermeer, Francisco Goya, Jean Auguste Dominique Ingres ve Eugène Delacroix’nın eserleri bulunmaktadır.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres;

  6th & Constitution Ave NW, Washington, DC 20565

  Ziyaret Saatleri;

  Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 17:00

  Pazar 11:00 – 16:00

  Ayrıntılı Bilgi;

  Müzenin Resmi Websitesi


  National Gallery of Art Washington D.C. Kroki

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin