ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » National Gallery of Denmark Copenhagen

National Gallery of Denmark Copenhagen

National Gallery of Denmark Copenhagen
National Gallery of Denmark Copenhagen

National Gallery of Denmark, 14. yüzyıldan günümüze dek başta Danimarka asıllı ve yabancı sanat eserlerini toplamış ve kayıt altına almıştır. Müzenin koleksiyonları, 9.000’i resim ve heykel, yaklaşık 240.000 eserin yanı sıra antik çağlardan, orta çağlardan ve Rönesans dönemine ait 2600’den fazla freskten oluşmaktadır.

Müzenin eski koleksiyonlarının büyük kısmı Danimarka krallarının koleksiyonlarından gelmektedir. 2020 yılına kadar 40.000 civarında eserin online olarak sunulması beklenmekte.

Müzenin Tarihçesi

Danimarka Ulusal Galeri’deki eserler ağırlıklı olarak Danimarka hükümdarlarının koleksiyonlarından gelmektedir. Alman Gerhard Morell, yaklaşık 1750’de Frederick V’in Sanat Odası’nın Koruyucusu olduğunda, kralın ayrı bir resim koleksiyonu oluşturmasını önerdi.

Koleksiyonun diğer Avrupa kraliyet evleri ve yerel sayımlardan daha düşük olmamasını sağlamak için kral, İtalyan, Hollanda ve Alman resimlerinin büyük miktarlarda satın alınmasını sağladı. Koleksiyon özellikle Flaman ve Hollanda sanatı örnekleri ile genişletildi. O günden bu yana çok çeşitli alımlar yapıldı. 19. yüzyıl eserlerinin önemli bölümü Danimarkalı sanatçılar tarafından yapılan eserlerdir ve bu nedenle Müze, Danimarka’nın Altın Çağı’nın rakipsiz bir tablo koleksiyonuna sahiptir.

Yakın geçmişte koleksiyon, cömert bağışlarla genişledi. 1928’de Johannes Rump’un erken Fransız Modernist tablolarından aldığı büyük koleksiyon, Müzeye bağışlandı. Bunu Fransız geleneğinde resim ve heykel alımı izledi.

Koleksiyon

Avrupa Sanatı 1300-1800

Mantegna, Cranach, Titian, Rubens ve Rembrandt’ın eserlerinin yer aldığı, 500 yıllık bir dönemi içeren kapsamlı bir sanat koleksiyonudur. Bölüm on üç odaya yayılmıştır ve Danimarka’nın en eski sanat koleksiyonudur ve özellikle Danimarka, Flemenk, Flaman, İtalyan, Fransız, İspanyol ve Alman kökenli eserlere vurgu yapılmaktadır

Danimarka ve Kuzey Sanatı 1750-1900

Bu bölüm, İskandinav sanatını, Danimarka resim sanatının başlangıcı sayılan Altın Çağdan, Modernizmin doğuşuna kadarki eserleri içermektedir. 24 galeri boyunca 400’den fazla eser izlenebilmektedir.

Fransız Sanatı 1900-1930

Bu bölüm koleksiyoncu Johannes Rump tarafından 1928’de bağışlandı ve Müze modern Fransız sanat koleksiyonunu oluşturdu. Bu koleksiyon, Matisse, Picasso, Derain ve Braque gibi ünlü sanatçılardan bazılarının eserlerini içeriyor.

Danimarka ve Uluslararası Sanat 1900 sonrası

Müzenin 1993’te ilave edilen binasında yer alan bu bölüm, başta modern Danimarka sanatının en önemli örnekleri olmak üzere modern eserlere ayrılmıştır.


MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Adres:

Sølvgade 48-50, 1307 København, Danimarka

Telefon: +45 33 74 84 94

Ziyaret saatleri:

Salı – Pazar 11:00–17:00, Pazartesi kapalı

Ayrıntılı Bilgi:

Müzenin Resmi Web Sitesi


National Gallery of Denmark Kroki