İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Nationalgalerie Berlin

Nationalgalerie Berlin

  Nationalgalerie Berlin

  Nationalgalerie Berlin yeni ve eski olarak ikiye ayrılmıştır. 19. yüzyıl ve öncesi eski müzede 20. yüzyıl eserleri yeni müzede sergilenmektedir. Müze 1861 yılında banker Joachim Heinrich Wilhelm Wagener’in bağışları vesilesiyle kurulmuş ve modern sanat koleksiyonuna hizmet etmeyi amaç edinmiştir. 1876 yılında bugün eski müze binası olarak anılan yere taşınmıştır.

  Koleksiyon, zamanla bağışlar ve satın alımlar ile büyütülmüştür. 1919 yılında Ludwig Justi tarafından modern bir sanat galerisi kurulmuş ancak 1937 yılında, bu koleksiyondaki 500 adet eser dejenere sanat olarak Naziler tarafından imha edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda, bombalardan korunmak için bina tahliye edilmiştir. Savaş sonrası tekrar müzeye taşınan tablolardan bir kısmı 1968 yılında inşa edilen yeni müze binasında sergilenmeye başladı.

  Almanya’nın yeniden birleşmesinden sonra, Ulusal Galeri’nin bölünmüş varlıkları yeniden bir araya getirildi ve kısmen yeniden düzenlendi. Büyüklüğü nedeniyle, koleksiyon bugün beş müze binasına bölünmüştür. Alte Nationalgalerie’deki 19. yüzyıl sanatı ve klasik modernizmden 1960’ların sanatına dek olan çağdaş sanat eserleri 1996’da kurulan Hamburger Bahnhof, für Gegenwart – Berlin Müzesi’ndedir. görmek için.

  Charlottenburg Sarayı’nın karşısındaki Stülerbau’nun batısındaki Berggruen Müzesi’nde Pablo Picasso ve Klasik Modernizm’in diğer sanatçılarının eserleri ile Berggruen Koleksiyonu yer alıyor. Doğu Stülerbau, 10 Temmuz 2008’den bu yana halka açık olan gerçeküstü bir sanat topluluğu olan Scharf-Gerstenberg Koleksiyonunu barındırıyor. Friedrichswerder kilisesinde 19. yüzyılın başlarına ait heykeller sergilenmektedir.

  1929’da Ludwig Justi tarafından kurulan Ulusal Galeri Dostları Birliği, İkinci Dünya Savaşı sırasında faaliyetlerine son verdi. 1977’de Peter Raue tarafından yeniden kurulan birlik o zamandan beri Ulusal Galeri’yi sanat eserleri ve özel sergilerin finansmanı konusunda desteklemektedir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres:

  Bodestraße 1-3, 10178 Berlin, Almanya

  Telefon: +49 30 266424242

  Ziyaret saatleri:

  10:00-18:00


  Nationalgalerie Berlin Kroki

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin