İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Österreichische Galerie Belvedere Viyana

Österreichische Galerie Belvedere Viyana

  Österreichische Galerie Belvedere Viyana

  Österreichische Galerie Belvedere, Savoy Prensi Eugene’in (1663-1736) yazlığı olan Belvedere Sarayı’nda yer almaktadır. On sekizinci yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan yapı, Avrupa’nın Barok simge yapılarından biridir ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak listelenmiştir. 

  Müzenin sanat koleksiyonu, Avusturya’daki sanatın gelişimine neredeyse tam bir genel bakış sunmakta ve böylece ülkenin tarihine ilişkin bir görüş sunmaktadır.

  Dünyanın en büyük Gustav Klimt resimleri koleksiyonu, Yukarı Belvedere’de yer almaktadır. Klimt’in resimleri The Kiss (1908/09) ve Judith (1901), Egon Schiele ve Oskar Kokoschka’nın başyapıtları bu bölümde bulunmaktadır. Fransız empresyonizminin önemli eserleri ve en büyük Viyana Biedermeier sanat koleksiyonu, müzedeki diğer önemli cazibe merkezleridir.

  İki Saray koleksiyoner Prens Eugene’in yazlık evi olarak önemli sanat eserlerini barındırmaktaydı. Prens’in ölümünden sonra Habsburg’lar koleksiyonlarından bazılarını saraylarla birlikte satın aldı. 1781’den itibaren İmparatorluk sanat koleksiyonunun çeşitli bölümleri Belvedere’de sergilenmeye başladı. 1903’te, Modern Galeri Aşağı Belvedere’de açıldı. Avusturya-Macaristan monarşisinin düşmesinden sonra, Yukarı Belvedere ve Orangery bölümü de müzeye dönüştürülmüştür.

  Müze 1921’de adını almış ve Aşağı Belvedere’de 1923’te Barok Müzesi olarak açılmıştır. 1924’de 19. yüzyıl sanatını içeren eserler Yukarı Belvedere’de ve 1929’da Orangery’deki Galeri Modern Galeri olarak açılmıştır. Belvedere’nin ortaçağ sanat koleksiyonu ilk olarak 1953’te Aşağı Belvedere’nin yanındaki Orangery’de sergilenmiştir. 

  1955 yılında, yıllarca süren restorasyon ve tadilattan sonra Yukarı Belvedere, Gustav Klimt, Egon Schiele, Oskar Kokoschka ve diğer büyük Avusturyalı sanatçıların eserleri ile yeniden açılmıştır.

  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra müze genişletildi ve modernize edildi. Österreichische Galerie Belvedere, bugün Avusturya Federal Müzeleri’nden (Bundesmuseen) ve 2000’den beri, “Wissenschaftliche Anstalt” adlı yasal olarak bağımsız bir kamu araştırma / bilim kurumu olmuştur.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres:

  Schloss Belvedere, Prinz Eugen-Straße 27, 1030 Viyana

  Müzenin Resmi Websitesi

  Müzenin Krokisi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin