ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Rusya Müzeleri » Ekaterinburg Museum of Fine Arts

Ekaterinburg Museum of Fine Arts

Ekaterinburg Museum of Fine Arts
Ekaterinburg Museum of Fine Arts

Ekaterinburg Museum of Fine Arts, Urallar’daki en büyük sanat müzesidir ve 1936’da kurulmuştur. Günümüzde iki şubesi vardır. Biri, yerel demiryolu fabrikası hastanesinin yeniden inşa edilmiş binasında yer almaktadır, diğeri ise şimdi yeniden inşaa edilmektedir.

Müze koleksiyonu, XIV-XIX. Yüzyılları Batı Avrupa Sanatları, XVII Rus Sanatlarını içermektedir. Ayrıca  XX. Yüzyılların başlarındaki, Rus avangard, Modern naif sanat ve yerel sanatçıların sanat ve takılarını içermektedir.

Müzedeki en önemli eser, 1900’de Paris’te düzenlenen Uluslararası Sergi için yapılan ve UNESCO tarih ve kültür anıtları listesinde bulunan Kasli demir döküm pavyonudur. Koleksiyonda ayrıca Rus avangard sanatçı Kazimir Malevich, Natalia Nesterova, Mikhail Larionov, Wassily Kandinsky’nin eserleri bulunmaktadır.

2005 yılında müzenin dijital versiyonu açılmıştır. Dijital bölüm, uzmanlar tarafından akademik, eğitimsel ve metodolojik incelemeler temelinde oluşturulan bir bilgi ve eğitim merkezi işlevi görmektedir.

2008’de Bölgesel Pedagoji ve Gençliğin Yaratıcı Gelişim Merkezi, Rus Pedagoji ve Çocukların Yaratıcılık Merkezi (Rus Müzesi’nin alt bölümü) ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği Müze ile okullar arasındaki bağlantının oluşması ve ortak proje ve programların gerçekleştirilmesini hedeflemektedir. Müzede ayrıca sergiler, eğitim kursları, konserler ve konferanslar düzenlenmekte ve sanatsal toplantılar organize edilmektedir.


MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Adres: Voyevodina Str, 5 Ekaterinburg – Rusya

Ziyaret gün ve saatleri: Salı, Çarşamba, Cuma 11.00 – 20.00, Cuma, Cumartesi, Pazar 11.00 – 19.00 Pazar günleri kapalı

Müze ile ilgili diğer bilgiler

official website of museum

welcome2018.com

Müzenin Krokisi