İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Staatliche Kunsthalle Karlsruhe

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe

  Staatliche Kunsthalle Karlsruhe

  Staatliche Kunsthalle Karlsruhe, sekiz yüz yıllık bir dönemi içeren başta Alman, Fransız ve Hollandalı ustaların resim ve heykellerini barındırmaktadır. Heinrich Hübsch tarafından 1836-1846 yıllarında sanat galerisi olarak inşa edilen ve inşaatın çeşitli aşamalarında genişletilen bina, Almanya’nın en eski müze binalarından biridir. Özel olarak, Caroline Luise’nin (1723-1783) geniş sanat koleksiyonu için hazırlanmıştır.

  1846’da açılan Kunsthalle, orijinal eşyalarını ve ekipmanlarını koruyan az sayıdaki sanat müzesinden biridir. Ana binada ve Orangerie’de geç Orta Çağ’dan günümüze 800 eser bulunmaktadır.

  Junge Kunsthalle, özellikle çocuklar ve gençler için değişen sergiler sunmaktadır. Müzenin odak noktası, Avrupa sanat tarihi mirasının korunmasının yanı sıra, koleksiyonun genişlemesiyle diyaloğu geliştirmek olarak belirtilmiştir.

  Başlangıçta dört kanatlı bir yapı olarak tasarlanan kompleks, sonunda yuvarlak bir kubbe çevresinde iki kanatlı bir yapı olarak tamamlandı. Ana cephe, farklı malzemelerin birleşimini göstermektedir. İnşaat birkaç genişleme nedeniyle uzatıldı. Balkondaki iki mermer sütunun biri resmi diğeri heykeltraşlığı sembolize etmektedir.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında, özellikle binanın çatıları ağır hasar gördü. Merdiven boşluğundaki Moritz von Schwind’in freskleri de etkilendi. Komplekin kanadını oluşturan eski akademi binası büyük ölçüde yok edildi ve yeniden inşa edilemedi. Bunun yerine müze, mimar Heinz Mohl başkanlığında 1990 yılında en son ekleme alanını yaptırabildi.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres:

  Hans-Thoma-Straße 2, 76133 Karlsruhe, Almanya

  Telefon: +49 721 9262696

  Ziyaret saatleri:

  Salı – Pazar 10.00 – 18.00 Pazartesi kapalı

  Ayrıntılı Bilgi:

  Müzenin Resmi Web Sitesi;


  Staatliche Kunsthalle Karlsruhe Kroki

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin