İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Thyssen Bornemisza Museum Madrid

Thyssen Bornemisza Museum Madrid

  Thyssen Bornemisza Museum Madrid

  Thyssen Bornemisza Museum Madrid şehrin ana bulvarında Prado Müzesi yakınında bulunmaktadır. Bu alan, Prado ve Reina Sofia ulusal galerilerinin bulunduğu “sanat altın üçgen” olarak bilinir. Thyssen-Bornemisza bu müzelerin koleksiyonlarındaki tarihsel boşlukları doldurur: Prado İtalyan primitivleri ve İngiliz, Hollandalı ve Alman resmi üzerine çalışır, Reina Sofia empresyonistler, ekspresyonistler ve yirminci yüzyıl Avrupa ve Amerikan resimlerini barındırır.

  1.600 tablo ile, İngiliz Kraliyet koleksiyonundan sonra dünyanın ikinci büyük özel koleksiyonudur. Müze 2013 yılında 945.000 ziyaretçi kabul etti.

  Koleksiyon 1920’lerde Heinrich, Baron Thyssen-Bornemisza de Kászon tarafından özel bir koleksiyon olarak başlatıldı. Avrupa tablolarının Amerika’ya yönelmesine tepki olarak ve hareketi tersine çevirmek amacıyla başalayan süreç Heinrich’in oğlu Baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza (1921 – 2002) tarafından genişletildi. Akrabalarının koleksiyonları da dahil olmak üzere eserlerin çoğunu topladı ve çok sayıda yeni eser almaya devam etti.

  Koleksiyon başlangıçta Münih’te Neue Pinakothek’de, ardından aile için tasarlanan 20 odalı Lugano’daki eve taşındı. 1988 yılında Baron, İngiliz Mimarlar James Stirling ve Michael Wilford tarafından tasarlanan başka ek bir yapı için talepte bulundu, ancak plan Lugano şehir meclisi tarafından reddedildi.

  1985 yılında, Baron Carmen Tita Cervera ile evlendi. Cervera’nın etkisi ile Baron, Prado yanında bulunan bir binada İspanya koleksiyonunun çekirdeğini konumlandırma kararı aldı. Thyssen-Bornemisza Müzesi resmen 1992’de, 715 sanat eseri ile açıldı. Bir yıl sonra, İspanyol hükümeti müze için 775 eser satın aldı. Müze açıldıktan sonra, bayan Cervera kendi koleksiyonunu başlattı ve 11 yıl boyunca biriktirdiği 429 eseri 1999 yılında müzeye bağışladı.

  Thyssen-Bornemisza Koleksiyonu Vakfı, 1988 yılında oluşturulan bir kamu vakfıdır. Müzenin yönetimi, çalışmalarının korunması, araştırmaların yapılması, kamu sergilerinin düzenlenmesi ve İspanyol Devleti tarafından kazanılan sanat eserlerinin tanıtımından sorumludur. 1993’ten bu yana, İspanya Devletine uzun vadeli borç veren ve Villahermosa Sarayı’nın genişlemesi için Carmen Thyssen-Bornemisza Koleksiyonu’ndan sorumlu olmuştur.

  Thyssen Bornemisza Museum Koleksiyonu

  Koleksiyonun arkasındaki ana itici güçler Baron Heinrich ve oğlu Baron Hans Heinrich olsa da, August Thyssen’den de (1842-1926) bahsetmek gerekir. Ağustos 1910’da heykeltıraş Auguste Rodin’i bir heykel koleksiyonuna başlamak için yedi mermer figürü oluşturmak üzere görevlendiren çok başarılı bir sanayiciydi. Ne yazık ki, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi bu projeyi kesintiye uğrattı. Ağustos 1926’da öldü ve Rodin heykelleri seti Almanya’ya yerleşmiş olan bir ailenin koleksiyonuna geçti. Sadece 1956’da bu heykeller Baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza tarafından geri alındı ve koleksiyonuna eklendi. Bugün, dördü Carmen Thyssen Koleksiyonunun bir parçası. Müzenin giriş salonunda Tintoretto tarafından El Paraíso’nun her iki yanında duran konuklar, her gün ziyaretçileri ağırlamaktadır.

  16. yüzyıldan itibaren barok döneme ait ve Titian’ın “Vahşi Doğada Aziz Jerome”, Mattia Preti’nin rahatsız edici “A Konseri” ve Caravaggio’nun görkemli Alexandria Saint Catherine of Alexandria ’gibi muhteşem tabloları vardır. Ayrıca El Greco, Rubens, Guercino, Tintoretto ve Jusepe Ribera ve Bernini’nin ‘Saint Sebastian’ eseri gibi çalışmalar vardır.

  Birinci kat, 17. yüzyıl Hollandalı tablolarının bulunduğu birkaç oda ile başlamaktadır. Ardından Caspar David Friedrich’in “Paskalya Sabahı” gibi parçalarla müzenin en zengin kısmı; Asensio Juliá’nın bir Goya portresi; Empresyonistler (Monet, Manet, Renoir, Cézanne, Degas dansçıları, iki güzel ve az bilinen van Gogh) gelir. Ayrıca, Constable’ın 1824 tarihli ‘The Lock’ tablosu dikkatli bir şekilde düzenlenmiş ve sergilenmektedir.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adres:

  Paseo del Prado, 8, 28014 Madrid, İspanya

  Telefon: +34 917 91 13 70

  Ziyaret saatleri: 

  Salı – Pazar 10.00-19.00, Pazartesi kapalı

  Ayrıntılı bilgi;

  Müzenin resmi web sitesi

  Müzenin Krokisi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin