İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Ukrayna Müzeleri » Aivazovsky National Art Gallery Bilgi ve Eserler

Aivazovsky National Art Gallery Bilgi ve Eserler

  Aivazovsky National Art Gallery

  Aivazovsky National Art Gallery, Kırım Feodosia’da bulunan bir ulusal sanat müzesidir. 1845 yılında Aivazovsky‘nin 49 eserinden oluşan bir sergi ile açıldı. 1880’de yapılan ek bir sergi salonu binaya bağlanarak genişletildi.

  Müze, Hermitage Müzesi ve Tretyakov Galerisi’nden sonra Rus İmparatorluğu’ndaki üçüncü müze haline geldi. 1900 yılında Aivazovsky’nin ölümünden sonra müze sanatçının vasiyetine uygun olarak şehir yönetimine devredildi.

  1920 yılının sonlarına doğru, ev Cheka’nın Feodosia departmanı tarafından işgal edildi. O dönemde birçok resim zarar gördü. 1922’den itibaren müze SSCB’de bir devlet müzesi haline getirildi. Müze yaklaşık 12 bin deniz temalı eseriyle bu alanda dünyanın en zengin koleksiyonuna sahiptir. Bu koleksiyondaki 417 tablo bizzat Ivan Aivazovsky’ye aittir.

  Sanatçı ayrılan galerilerde Aivazovsky’nin eserleri, ailesi, geçmişi ve müze geçmişine ait belgeler sergilenmektedir. Sanatçının kız kardeşine ait ayrı bir binada ise 18 ve 19 yüzyılın deniz deniz tabloları sergilenmektedir. Yine bu binada Maximilian Voloshin, Lev Lagorio, Konstantin Bogaevsky, Mikhail Lattry, Adolf Faessler ve Arkhip Kuindzhi’yi ait tablolar ile mitolojik ve dini temalı tablolar bulunmaktadır.

  1930’da ana binanın önüne Ilya Ginzburg tarafından, “Feodosia to Aivazovsky” yazılı kitabesi bulunan bir anıt dikildi.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Adres:

  Feodosia, 98100

  Telefon: +7 978 740-28-58

  Ziyaret saatleri:

  Salı – Pazar 10:00 – 20:00, Pazartesi kapalı

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin