İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Viyana Sanat Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi ve Eserler

Viyana Sanat Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi ve Eserler

  Viyana Sanat Tarihi Müzesi

  Viyana Sanat Tarihi Müzesi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan, dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında dünyada oldukça önemli bir yeri olan müzedir. 1871 -1891 yılları arasında Gottfried Sempers ve Carl von Hausenauers’in planlarına uygun olarak yapılan Müze 19. yüzyılın önemli binaları arasındadır. Müze 1891 yılında aynı ismiyle Avusturya-Macaristan İmparatoru 1.Franz Joseph tarafından açılmıştır. Öncelikle Habsburg hanedanının koleksiyonu ile başlayan süreç daha sonra geliştirilmiş ve zenginleştirilmiştir.

  Yıl boyunca oldukça fazla ziyaretçi almasına karşın rahat gezilebilen, ferah bir müze olan Sanat Tarihi Müzesi’nin girişte hemen sağ tarafında Mısır, Antik Yunan ve Roma Eserleri Koleksiyonu; sol tarafında ise Heykel ve Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu yer alıyor. Müze 2007 yılında 619.318 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

  Müze 1891 yılında aynı ismiyle Viyana Sanat Tarihi Müzesi olarak Avusturya-Macaristan İmparatoru 1.Franz Joseph tarafından açılmıştır.

  Wilfried Seipel’in yönetiminde müze, 1 Ocak 1999’da tam yasal kapasiteye sahip ilk ulusal müze oldu. Ana binaya ve Yeni Kale’ye yaklaşık 880.000 ziyaretçi ile Viyana’daki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biridir.

  Müzede sergilenen koleksiyonlar

  Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu
  Yunan ve Roman Antik Koleksiyonu
  Kütüphane
  Madeni Paralar kolleksiyonu
  Dekoratif sanatlar kolleksiyonu


  MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres;

  Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, Avusturya

  Ziyaret Saatleri:

  Salı – Çarşamba 10:00 – 18:00

  Perşembe 10:00 – 21:00

  Cuma – Pazar 10:00 – 18:00

  Pazartesi kapalı


  Ayrıntılı Bilgi;

  Müzenin Resmi Web Sitesi


  Viyana Sanat Tarihi Müzesi Kroki


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin