İçeriğe geç
ana sayfa » EKOLLER » Rönesans » Raphael Çarmıha Geriliş

Raphael Çarmıha Geriliş

  Raphael Çarmıha Geriliş

  Raphael Çarmıha Geriliş

  Tarih: 1503

  Boyut: 283,3 x 167,3 cm

  Teknik: Ahşap üzeri yağlı boya

  Yer: National Gallery Londra

  Raphael’in en eski eserlerinden biri olan bu sunak tablosu, yün tüccarı ve bankacı Domenico Gavari tarafından yaptırılmıştı. Bu Raphael’in boyadığı sunak resimlerinden ikincisidir. Halen kilisede bulunan taş çerçevenin üzerindeki Latince yazıtta ‘Domenico di Tommaso Gavari bu eseri 1503’te yaptırdı’ yazmaktadır.

  İsa’nın bedeni, üzerinde Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (“Nasıralı İsa, Yahudilerin Kralı”) anlamına gelen “INRI” yazısı bulunan haça asılıdır. Bellerinde kıvrımlı şeritler bulunan iki melek, İsa’nın her iki yanında narin bulut şeritleri üzerinde dengede duruyor. Yaralarından akan kanı, aşağıdaki sunakta ayin sırasında şarabın servis edileceği kadehleri anımsatan altın kadehlerde yakalıyorlar.

  Kahverengi ön plandaki Haç, uzakta Città di Castello ile Umbria manzarasının karşısında yer alıyor. Güneş ve ay, İsa’nın ölümüyle aynı zamana denk gelen tutulmayı işaret ederek gökyüzündedirler. Raphael ay için gümüş yaprağı, güneş için de altın yaprağı kullandı. Aziz Jerome ve Mary Magdalene Haç’ın eteğindedir. Mesih’in bedenine saygı ve acımayla bakıyor. Yası simgelemek için morumsu siyah giyinmiş Meryem Ana, Haçın solunda, Evangelist Yahya ise sağında duruyor. İkisi de üzüntüyle izleyiciye bakıyor.

  Perugino Etkisi

  Aziz Jerome çarmıha gerilme sırasında orada değildi ancak şapel ona adandığı için bu sahneye dahil edildi. Haçı işaret ediyor ve çölde bir keşiş olarak yaşarken göğsüne vurduğu taşı tutuyor. Resim, Perugino’dan güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Genel tasarım, Perugino tarafından 1480’lerin sonlarında ve 1490’larda boyanmış bir manzaradaki çarmıha gerilmiş İsa’nın çeşitli versiyonlarına dayanmaktadır. Özellikle 1502’de Perugia’daki S. Francesco al Monte manastırı için yaptığı Çarmıha Gerilme sunak resmine benzemektedir. Ancak Raphael bunları uyarlayarak onlara daha fazla yumuşaklık ve karmaşıklık kazandırdı.

  Raphael’in ilk çalışmalarında, kompozisyonlarını genellikle Ansidei Madonna’da görebileceğimiz gibi, çizimini aktarmasına yardımcı olmak için panele kazıdığı basit bir geometrik ızgaraya dayandırıyordu. Haç’ın ana hatlarını çizmek için bir cetvel, güneşi ve ayı çizmek için de pusula kullandı. Figürler için boyasız alanlar bırakması ve resim yaparken herhangi bir revizyon veya değişiklik yapmaması, detaylı bir çizimde özenle hazırlanmış bir tasarımdan yola çıktığını düşündürmektedir. Bu dönemde Raphael, gölgeli alanları güçlendirmek için sık sık koyu taramalı fırça darbeleri kullandı; bu teknik özellikle burada perdelerde fark ediliyor. Raphael ayrıca ıslak yüzey boyasını kurutmak ve modellemek için ellerini ve parmaklarını kullandı. Başların gölgelerinde, özellikle İsa’nın saçında, yüzünde ve sakalında parmak izleri ve avuç içi izleri görülüyor.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili asmaya hazır veya rulo halinde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmaktadır. Böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELE VE CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VER

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verecektir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Dekoratif Çeşitlilik

  Kanvas tablo tercihi için diğer önemli bir konu ise çeşit zenginliğidir. Ev ya da işyerimizi dekore ederken seçip beğendiğimiz çalışmalar ilk başlardaki zevkimize uygun düşmemeye başlar. Bu durumda, uygun bütçe nedeniyle ortamınızdaki tabloları rahatlıkla yeniler ve yepyeni bir konsept oluşturabilirsiniz. Bu tür konsept yenilemelerinde kurumsal olarak yanınızda olduğumuzu ve her zaman danışabileceğinizi bilmenizi isteriz.

  Özel Sipariş Kanvas Tablo

  Bir diğer avantaj ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın kaliteli bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf sergileri için ideal sunum imkanı sağlamaktadır. Ayrıca özel günleriniz için farklı ve nitelikli bir hediye olma özelliği taşımaktadır.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin