İçeriğe geç
ana sayfa » filmler » Başkanın Tüm Adamları – All the President’s Man

Başkanın Tüm Adamları – All the President’s Man

  Başkanın Tüm Adamları - All the President's Man

  Başkanın Tüm Adamları – All the President’s Man Filmin Konusu ve Bilgiler

  Başkanın Tüm Adamları, Richard M. Nixon’un başkanlığını düşüren Watergate skandalıyla ilgili 1976 yılı yapımı bir Amerikan siyasi gerilim filmidir. Yönetmenliğini Alan J. Pakula’nın yaptığı ve Carl Bernstein’ın aynı adı taşıyan 1974 tarihli kitabından William Goldman’ın senaryolaştırdığı film, The Washington Post için Watergate skandalını araştıran iki gazetecinin öyküsünü anlatmaktadır. Film birden fazla Oscar, Altın Küre ve BAFTA ödülleri adaylığına seçildi ve 2010 yılında Kongre Ulusal Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihsel ve estetik açıdan önemli” fil olarak seçildi.

  Özet

  17 Haziran 1972’de Watergate kompleksinde güvenlik görevlisi Frank Wills, kapının kilitlenmemesi için bantlanmış bir cıvata bulur ve polisi arar. Ertesi sabah, Washington Post, hikayeyi ele almak için yeni muhabir Bob Woodward’ı görevlendirir. Woodward, hırsızlıkla suçlanan kişilerin yüksek fiyatlı bir avukat tarafından temsil edildiğini öğrenir. McCord, yakın zamanda Merkezi İstihbarat Teşkilatı’ndan (CIA) ayrıldığını itiraf eder ve diğerlerinin de CIA ile bağları olduğu anlaşılır. Woodward, hırsızların, CIA’nin eski bir çalışanı olan E. Howard Hunt ve Başkan Richard Nixon’ın Beyaz Saray Danışmanı Charles Colson’a bağlantıları olduğunu keşfeder.

  Başka bir Post muhabiri olan Carl Bernstein, Watergate hikayesini Woodward ile yürütmek üzere görevlendirilir. İki genç adam bu birliktelik için isteksizdirler ama iyi iş çıkarmaktadırlar. Gazetenin Genel yayın yönetmeni Benjamin Bradlee, çalışmalarının güvenilir kaynaklara sahip olmadığını ve Post’un ön sayfasına layık olmadığını düşünmektedir, ancak daha fazla araştırma yapılmasını da desteklemektedir. Woodward, daha önce kullandığı ve “Deep Throat” olarak adlandırdığı isimsiz bir kaynak olan kıdemli bir devlet görevlisiyle bağlantıya geçer. Gizlice iletişim kurarak, bir yeraltı otoparkında buluşurlar. Deep Throat, Watergate hakkında bilmeceler ve metaforlarla konuşur, ancak Woodward’a parayı “takip etmesini” tavsiye eder.

  Woodward ve Bernstein, beş hırsız ile Nixon’un Seçim Komitesi’nin kampanya faaliyetleri arasındaki bağları keşfederler…


  Filmin Fragmanı


  Başkanın Tüm Adamları - All the President's Man
  Film Afişi

  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: Alan J. Pakula

  Prodüktör: Walter Coblenz

  Senaryo: William Goldman

  Oyuncular: Robert Redford, Dustin Hoffman, Jack Warden, Martin Balsam, Hal Holbrook, Jason Robards

  Müzik: David Shire

  Sinematografi: Gordon Willis

  Editör: Robert L. Wolfe

  Ülke: ABD

  Yapımcı:  Wildwood Enterprises

  Dağıtımcı: Warner Bros

  Süre: 138 dakika

  Tür: Biografi, Drama, Tarih


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin