İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » filmler » Breakfast at Tiffany’s – Tiffany’de Kahvaltı (1961)

Breakfast at Tiffany’s – Tiffany’de Kahvaltı (1961)

Breakfast at Tiffany's - Tiffany'de Kahvaltı (1961)

Breakfast at Tiffany’s – Tiffany’de Kahvaltı (1961) Film Konusu ve Bilgiler

Breakfast at Tiffany’s, Blake Edwards’ın yönettiği ve George Axelrod tarafından yazılan ve Truman Capote’nin 1958’deki aynı isimli romanına dayanan, 1961 Amerikan romantik bir komedi filmidir. Audrey Hepburn ve George Peppard’ın başrollerini paylaştığı ve Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam ve Mickey Rooney’ın oynadığı film, ilk olarak 5 Ekim 1961’de vizyona girmiştir.

Hepburn’ün (Holly Golightly), naif, eksantrik bir kafe kızı olarak çizdiği karakter, genellikle aktrisin en unutulmaz rollerinden biri olarak kabul edilir. Film olumlu eleştiriler aldı ve En İyi Orijinal Skor ve En İyi Orijinal Şarkı dalında iki Akademi Ödülü kazandı. “Moon River” şarkısı ayrıca 2004’te Amerikan Film Enstitüsü tarafından Hollywood tarihinin en unutulmaz şarkısı olarak seçildi. Film aynı zamanda En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve En İyi Sanat Yönetmeni dalında üç Akademi Ödülü’ne de aday gösterilmiştir.

Oscar adayı senaryo, George Axelrod tarafından, Truman Capote’in romanına dayanarak, serbest bir şekilde yazılmıştır. Sinemanın ortamına uyacak ve yapımcıların vizyonuna uyacak şekilde değişiklikler yapılmıştır. Romanının film haklarını Paramount Studios’a satan Capote, Holly Golightly rolünü Marilyn Monroe’nun oynamasını istedi. Ancak rol Hepburn’a verildi. Film boyunca, Hepburn filmin imza şarkısı “Moon River”ı Henry Mancini ve Johnny Mercer eşliğinde seslendirdi. Şarkı, Hepburn’ün sınırlı ses yelpazesine göre uyarlandı.

Özet

Yazarı Paul Varjak, New York’taki bir apartman binasına taşınır ve sevimli, ilginç komşusu Holly Golightly ilgisini çeker. Holly’nin yaşam tarzı Paul’ü şaşırtır ve büyüler. Dışarıda, seksi, sofistike bir havayla partilerde boy gösteren Holly, yalnız kaldıklarında ise tatlı, savunmasız ama nevrotik birisi olmaktadır.


Filmin Fragmanı


Breakfast at Tiffany's - Tiffany'de Kahvaltı (1961)

Film Afişi

Filmin Künyesi ve Bilgiler

Yönetmen: Blake Edwards

Yapımcı: Martin Jurow, Richard Shepherd

Senaryo: George Axelrod

Oyuncular: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam, Mickey Rooney

Yapım Yılı: 1961

Ülke: ABD

Müzik: Henry Mancini

Sinematografi: Franz F. Planer

Yapımcı Firma:  Jurow-Shepherd

Dağıtım: Paramount Pictures

Süre: 114 dakika

Tür: Komedi, Drama, Romantizm