İçeriğe geç
ana sayfa » filmler » Breakfast at Tiffany’s – Tiffany’de Kahvaltı (1961)

Breakfast at Tiffany’s – Tiffany’de Kahvaltı (1961)

  Breakfast at Tiffany's - Tiffany'de Kahvaltı (1961)

  Breakfast at Tiffany’s – Tiffany’de Kahvaltı (1961) Film Konusu ve Bilgiler

  Breakfast at Tiffany’s, Blake Edwards’ın yönettiği ve George Axelrod tarafından yazılan ve Truman Capote’nin 1958’deki aynı isimli romanına dayanan, 1961 Amerikan romantik bir komedi filmidir. Audrey Hepburn ve George Peppard’ın başrollerini paylaştığı ve Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam ve Mickey Rooney’ın oynadığı film, ilk olarak 5 Ekim 1961’de vizyona girmiştir.

  Hepburn’ün (Holly Golightly), naif, eksantrik bir kafe kızı olarak çizdiği karakter, genellikle aktrisin en unutulmaz rollerinden biri olarak kabul edilir. Film olumlu eleştiriler aldı ve En İyi Orijinal Skor ve En İyi Orijinal Şarkı dalında iki Akademi Ödülü kazandı. “Moon River” şarkısı ayrıca 2004’te Amerikan Film Enstitüsü tarafından Hollywood tarihinin en unutulmaz şarkısı olarak seçildi. Film aynı zamanda En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve En İyi Sanat Yönetmeni dalında üç Akademi Ödülü’ne de aday gösterilmiştir.

  Oscar adayı senaryo, George Axelrod tarafından, Truman Capote’in romanına dayanarak, serbest bir şekilde yazılmıştır. Sinemanın ortamına uyacak ve yapımcıların vizyonuna uyacak şekilde değişiklikler yapılmıştır. Romanının film haklarını Paramount Studios’a satan Capote, Holly Golightly rolünü Marilyn Monroe’nun oynamasını istedi. Ancak rol Hepburn’a verildi. Film boyunca, Hepburn filmin imza şarkısı “Moon River”ı Henry Mancini ve Johnny Mercer eşliğinde seslendirdi. Şarkı, Hepburn’ün sınırlı ses yelpazesine göre uyarlandı.

  Özet

  Yazarı Paul Varjak, New York’taki bir apartman binasına taşınır ve sevimli, ilginç komşusu Holly Golightly ilgisini çeker. Holly’nin yaşam tarzı Paul’ü şaşırtır ve büyüler. Dışarıda, seksi, sofistike bir havayla partilerde boy gösteren Holly, yalnız kaldıklarında ise tatlı, savunmasız ama nevrotik birisi olmaktadır.


  Filmin Fragmanı


  Breakfast at Tiffany's - Tiffany'de Kahvaltı (1961)
  Film Afişi

  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: Blake Edwards

  Yapımcı: Martin Jurow, Richard Shepherd

  Senaryo: George Axelrod

  Oyuncular: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam, Mickey Rooney

  Yapım Yılı: 1961

  Ülke: ABD

  Müzik: Henry Mancini

  Sinematografi: Franz F. Planer

  Yapımcı Firma:  Jurow-Shepherd

  Dağıtım: Paramount Pictures

  Süre: 114 dakika

  Tür: Komedi, Drama, Romantizm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin