İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » filmler » Yurttaş Kane – Citizen Kane Filmi (1941)

Yurttaş Kane – Citizen Kane Filmi (1941)

Yurttaş Kane - Citizen Kane Filmi (1941)

Yurttaş Kane – Citizen Kane Filmi (1941) Konusu ve Bilgiler

Yurttaş Kane – Citizen Kane (1941), dikkat çekici sahneleri, performansları, sinema ve anlatım teknikleri ve deneysel inovasyonları (fotoğrafçılık, düzenleme ve ses konularında) ile muhtemelen dünyanın en ünlü filmlerinden biridir. Yönetmeni, yıldızı ve yapımcısı Orson Welles filmde Herman J. Mankiewicz ile işbirliği yapmıştır. 800.000 ABD dolar bütçeye sahip olan film, ticari bir başarı olmamasına rağmen piyasaya sürüldüğü andan itibaren övgü dolu eleştiriler aldı.

Film, medya baronu William Randolph Hearst’e çok benzeyen bir insanın, Charles Foster Kane’in yükselişi ve düşüşü üzerine odaklanır. (Hearst, filmin prodüksiyonunu karşı başından beri savaştı ve filmi düpedüze yasaklama çabalarında başarısız olduğu zaman, gazetelerinde bundan söz edilmesini yasakladı). “Rosebud” kelimesini çevreleyen filmdeki gizemin, Kane’in çocukluğundaki sevgili kızağının adı olduğu, dünya çapında ünlü olan bu kelimeyi yaptığı ve sinema dünyasının ötesinde kültürel bir önem verdiği bilinmektedir.

Özet

Bir gazeteci, medya patronu Charles Foster Kane’in son sözlerini deşifre etmeye atandığında, soruşturması yavaş yavaş belirsizlikten şaşırtıcı aşamalara yükselen karmaşık bir adamın büyüleyici portresini ortaya çıkarır. Kane’in arkadaşı ve meslektaşı Jedediah Leland ve metresi Susan Alexander, Kane’in hayatına ışık tutabilseler de, muhabir, adamın son sözü olan “Rosebud” un gizemine asla ulaşamayacağından korkmaktadır.


Yurttaş Kane Filmin Fragmanı


Yurttaş Kane - Citizen Kane Filmi (1941)

Film Afişi

Filmin Künyesi ve Bilgiler

Yönetmen: Orson Welles

Senaryo: Herman J. Mankiewicz ve Orson Welles

Oyuncular: Orson Welles (Charles Foster Kane), Joseph Cotten (Jedediah Leland), Dorothy Comingore (Susan Alexander Kane), Agnes Moorehead (Mary Kane), Ruth Warrick (Emily Kane), Ray Collins (James W. Gettys), Everett Sloane (Bay Bernstein)

Müzik: Bernard Hermann

Ülke: ABD

Yapım: RKO Radio Pictures, Mercury Productions

Süre: 119 dakika

Tür: Drama, Gizem