İçeriğe geç
ana sayfa » FOTOĞRAFÇILAR ALFABETİK » Soyadı-A » Anna Atkins » Anna Atkins Hayatı ve Eserleri

Anna Atkins Hayatı ve Eserleri

  Anna Atkins

  Anna Atkins (1799 – 1871)

  İngiliz Botanikçi ve Fotoğrafçı Anna Atkins 1799’da Tonbridge’de doğdu. Botaniğe duyduğu derin ilgi nedeniyle zengin bir bitki koleksiyonu oluşturdu. Bunları muhtemelen daha sonra fotogramlarında kullandı. 1839’da Londra Botanik Topluluğu’na seçildi. Fotoğraf üzerinde çalışmaya başladı.

  Fotoğraf ile ilgili tekniklerden ikisini doğrudan Talbot’tan öğrendi: “fotojenik çizim” tekniği (bir nesnenin ışığa duyarlı kağıda güneş imgesine maruz bırakıldığı yerde yerleştirilmesi) ve kalotipler.

  Bazı kaynaklar Atkins’in ilk kadın fotoğrafçı olduğunu iddia etmektedir. Diğer kaynaklar ise, William Fox Talbot’un karısı Constance Talbot’u ilk kadın fotoğrafçı olarak adlandırmaktadırlar.

  Anna Atkins’in kamera tabanlı fotoğrafları ya da Constance Talbot’un çektiği herhangi bir fotoğraf elde olmadığı için bir karara varılamamaktadır.

  1850’de kız kardeşi gibi sevdiği Anne Dixon ile cyanotype fotogramlarından oluşan üç albüm yayınladı. Atkins, çalışmalarında kullandığı yosun, eğrelti otu ve diğer bitkilerden oluşan koleksiyonunu 1865’de British Museum’a bağışladı.1871’de Halstead Place’de 72 yaşında felç ve romatizma rahatsızlığı nedeniyle öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin