İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » FOTOĞRAFÇILAR ALFABETİK » Soyadı-B » Brassai » Brassai Hayatı ve Eserleri

Brassai Hayatı ve Eserleri

  Brassai

  Brassai (1899 – 1944)

  Macar – Fransız Fotoğrafçı Brassai 1899’da Brasso’da doğdu. Genç yaşında Budapeşte’deki Macar Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi ve burada resim ve heykel eğitimi aldı. 1920’de Macar gazeteleri adına gazeteci olarak Berlin’e gitti.

  Berlin Charlottenburg Güzel Sanatlar Akademisi’nde (şimdi Universität der Künste Berlin) çalışmaya başladı. Orada aralarında Lajos Tihanyi ve Bertalan Pór ve yazar György Bölöni’nin bulunduğu birçok eski Macar sanatçı ve yazar ile tanıştı.

  1924’te Paris’e taşındı. Fransızca öğrenmek için Marcel Proust’un eserlerini okumaya başladı. Montparnasse semtinde genç sanatçıların bir araya gelip yaşadığı bir gazeteci olarak göreve başladı.

  Kısa süre içerisinde Amerikalı yazar Henry Miller ve Fransız yazarlar Léon-Paul Fargue ve Jacques Prévert ile arkadaş oldu.

  Sanatçı, 1933’te Paris de nuit (Gece Paris’i) adlı fotoğraf kitabını yayınladı. Kitabı büyük başarı kazandı ve arkadaşı Henry Miller’ın bir makalesinde “Paris’in gözü” olarak adlandırıldı. Paris’in daha keskin tarafının fotoğraflarına ek olarak sanatçı, kentin yüksek toplumunun, entelektüellerinin, balesinin ve büyük operaların sahnelerini canlandırdı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI