İçeriğe geç
ana sayfa » MAKALELER-RÖPORTAJLAR » Sosyal » Gül Ergi ile Moda ve Koleksiyonerlik üzerine

Gül Ergi ile Moda ve Koleksiyonerlik üzerine

  Gül Ergi

  25 yıldır moda dünyasında yeralan, dünya modasını takip eden, ünlü modacılardan özel tasarımlar alan cemiyet hayatının tanınmış ismi ve sanat danışmanı, koleksiyoner Gül Ergi POLAR MODA 2017 yüzü seçilmiştir.

  8 yıl boyunca Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Gül Ergi, özel, banka ya da şirket koleksiyonları için danışmanlık hizmeti de verdi. Bazı holding ve kuruluşların sanat galerilerini kurdu. 50’ye yakın aileye koleksiyonu hazırladı. 10 senede 60’a yakın sergi açtı.

  MODADA İHTİŞAMIN YANI SIRA ESPRİ DE ÖNEMLİ

  İstanbul cemiyet hayatının önde gelen isimlerinden Gül Ergi, günlük yaşamında ve davetlere giderken tasarımlarını giymeyi tercih ettiği modacıları açıkladı.

  Hem günlük hayatımda hem de yoğun davet katılımı temposunda özellikle tercih ettiğim modacılar var. Bu konuda benim için yerli ya da yabancı tasarımcı olması fark etmiyor, önemli olan çizgilerinin tarzım ve karakterimle uyumlu olması.

  İhtişamlı geceler için

  Özellikle gece kıyafeti ve uzun modeller için Zuhair Murad’ı tercih ediyorum. Bizzat tanıdığım Lübnanlı modacı, çok ihtişamlı kadın elbiseleri tasarlıyor. Bu yılki Golden Globe’da Jennifer Lopez’in elbisesini tasarlayan ve yine Lübnanlı olan tasarımcı Reem Acra’nın modelleri de çok hoşuma gidiyor. Her yıl mutlaka 2-3 tasarımını satın aldığım ve çok ihtişamlı çizgileri olan bir diğer isim ise Naeem Khan. Hint asıllı Amerikalı tasarımcı her koleksiyonunda kendine hayran bırakıyor.

  Romantik duruşlara özel

  Romantik bir duruş için tercihim Alberta Ferretti oluyor. Albenisi, uçuşan danteller ve şifonlarında… Bu konuda çok iddialı olan bir diğer isim ise Amerika’da pek çok ünlü için kırmızı halı elbiseleri diken Carolina Herrera. Romantizm denince atlayamayacağım bir diğer isim ise tül şifon ve dantel detayları ile tam benim stilimi yansıtan Monique Lhuillier tabii ki…

  Kraliyetin de tercihi o

  Londra’da yaşayan bir Türk modacımız var Erdem Moralıoğlu. Piyasada marka adını “Erde” olarak kullanıyor. Her yıl tasarımlarından en az 6-7 parça alıyorum. Müthiş ve çok değişik bir stili var. Hatta İngiltere’de Kraliyet Ailesi de kimi zaman ondan giyiniyor. Mesela Kate Middleton’ın dikkat çekici kıyafetlerinin çoğu Erdem’den.

  Şaşırtıcı gündüz modası için

  Gündüzleri modern, değişik ve hatta uç çizgilerde tasarımları olan Simone Rocha ya da Delpozo ürünlerini tercih ediyorum. Her ikisinin de kıyafetlerini giydiğimde insanları şaşırtmayı başarıyorum, diyebilirim. Çünkü tasarımlarında mutlaka esprili bir taraf oluyor.

  Ayakkabı sürprizli olmalı

  Ayakkabıda tercihim Charlotte Olympia oluyor. Çünkü çok klasik çalışmaları sevmiyorum. Tasarımlarda mutlaka bir espri, beni cezbeden bir yanı olmalı. Bu sebeple hem ayakkabıda hem de çizmede Charlotte Olympia muhteşem. Çizmelerde ayrıca Hermes de vazgeçilmezler arasında. Klasik ve yalın çizgisi sayesinde tüm kıyafetlerle uyum sağlıyor. Spor tarz içinse tercihim Lanvin oluyor.

  SANAT

  Genç kızlık dönemimdeki resimleri yakalamak artık bir hayal

  Türkiye’nin en eski koleksiyoner ailelerinden birinin üyesi olan Gül Ergi, 900’ü aşkın sanat eserine sahip. “Şimdilerde müzayedelerde resimleri aranan Ali Çelebi, Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran gibi isimler, aile dostumuzdu. Babam bir ressamın 7-8 resmi içinden istediğini seçerdi. Günümüzde bu sanatçıların eserlerini müzayededen bile almak çok zor. Genç kızlık dönemimdeki resimleri yakalamak artık bir hayal” diyor Gül Ergi.

  Türkiye’nin en eski koleksiyonerlerinden Ergi Ailesi’nin sanat aşkı mirasını devam ettiren Gül Ergi, halen 900’ü aşkın eseri gözbebeği gibi muhafaza ediyor. “Annem ve babam sanat aşığıydı. Yeni evlendiklerinde resim, heykel ve hat koleksiyonu oluşturmaya başlamışlar” diyerek anlatıyor ailesinin sanat tutkusunu.

  Koleksiyonda 900’den fazla eser var

  Küçüklüğünden beri Yahya Kemal Beyatlı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ali Çelebi ya da Hikmet Onat gibi aile dostu sanatçıların içinde büyüdüğünü söyleyen Gül Ergi’nin 900’ü aşkın sanat eserinden oluşan koleksiyonunda klasik, oryantalist ve empresyonist ressamların tabloları mevcut. “Modern resim sevmiyorum” diyen Ergi’nin koleksiyonundaki en modern eserler D Grubu’ndan Turan Erol, Eşref Üren gibi isimlere ait.

  Artık müzayedelere gitmeye gerek yok

  Koleksiyondaki eserlerin çoğunlukla kendisi küçükken alındığını söyleyen Gül Ergi, son dönemde neden çok az resim aldığını şöyle anlatıyor: “Artık koleksiyonumda yer alan sanatçılar gibi sanatçılara ulaşmak çok zor. Günümüzde müzayedelerde yeni koleksiyonerler ancak karşılarına çıkan resimleri satın alabiliyor. Çünkü iyi resimlerin hepsi büyük iş adamlarının evine yerleşti ve bir daha çıkmıyor, satılmıyor maalesef. Birçoğu da müzeciliğe merak saldı. Yani kendi koleksiyonlarını müze yapıp isimlerini yaşatmak istiyorlar. Benim genç kızlık dönemimdeki resimleri yakalamak artık bir hayal… O resimler en güzel evlerde çoktan yerlerini buldu. Ben çocukken babam bir ressamın 7-8 resmi içinden istediğini seçerdi. Şimdi artık o şans azaldı, hatta yok denecek kadar az.”

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin