İçeriğe geç
ana sayfa » resimler » Albrecht Altdorfer Mesih Annesinden Ayrılırken

Albrecht Altdorfer Mesih Annesinden Ayrılırken

  Albrecht Altdorfer Mesih Annesinden Ayrılırken

  Albrecht Altdorfer Mesih Annesinden Ayrılırken – Christ Taking Leave of His Mother

  Tarih: 1520

  Boyut: 141 x 111 cm.

  Yer: National Gallery, Londra.

  Teknik: ahşap üzeri yağlı boya.

  Resmin Analizi

  Resim, kaçınılmaz ölümünü Tanrı’nın iradesi olarak kabul eden İsa’nın, annesi Meryem Ana’yı teselli edişini anlatmaktadır. Meryem Ana’nın kederi o kadar yoğundur ki, Mary Magdalene tarafından desteklendiği halde yere yığılmıştır. Sanatçı kadınların kıyafetlerini kaygılarını ve acılarını yansıtacak şekilde akışkanlıkla boyamıştır. Meryem Ana’nın beyaz başörtüsü tüm kumaşlara kontrast oluşturarak korkunç ifadesine dikkat çeker. Ancak Mesih, annesini sağ eliyle sakin bir şekilde kutsar. Sahnenin sağında, aynı derecede sakin olan Evanjelist Saint John, kadınlara şevkatle bakmaktadır. Saint John’un yanında, yaşlı bir adam olarak gösterilen kişi Saint Peter’dir.

  Bu sahne İncil’de kaydedilmez, ancak on dördüncü yüzyıla ait iki metinde bulunur: biri İtalyan (Pseudo-Bonaventura’nın Mesih’in Yaşamı Üzerine Meditasyonları) ve diğeri ise Alman (Karthusian’ın Marienleben Kardeşi)’dir. Her ikisi de, 16. yüzyılda ortaya çıkan ve Assisi’nin Aziz Francis gibi figürleri tarafından teşvik edilen ve Mesih’in acılarıyla empati kurmayı vurgulayan bir tür maneviyatı yansıtır.

  Altdorfer’un doğaya olan ilgisi, doğal dünyayı ayrıntılı ve bolca tasvir etme eğilimini teşvik etmiştir. Bu tercih sonunda manzara resminin sadece bir arka plandan ziyade bağımsız bir konu olarak ortaya çıkmasına yol açmıştır. Resme, vahşi ve asi bir durumda tasvir edilen muazzam bir ağaç hakimdir. Kayalık ön plan çok ayrıntılı olarak boyanmıştır – her taş tek tek tamamlanmıştır, bazıları ise kadın figürleri tarafından gölgede kalmaktadır. Kadınlar, yeşilliklerin boy verdiği terk edilmiş bir kemerin altında gruplandırılmıştır. Sanki orman ortamı ele geçiriyormuş etkisi verilmiştir.

  Sağ alt köşedeki nispeten küçük diz çökmüş figürler grubu, büyük olasılıkla resmi sipariş eden ailenin üyeleridir, ancak bu durum henüz kanıtlanamamıştır.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili asmaya hazır veya rulo halinde sunulmaktadır.

  Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

  Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmakta, böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır. Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Baskı ve kuruma işlemi bitince, özel bir koruma katmanı sürülerek tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELEMEK VE SATIŞ SİTEMİZ CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VERMEK İÇİN BUTONA TIKLAYIN!


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin