İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Edebiyat » Roman Nedir? raflarda | Marina MacKay

Roman Nedir? raflarda | Marina MacKay

  Roman Nedir? raflarda | Marina MacKay

  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, Marina MacKay’in “Roman Nedir?” adlı kitabını okurlarıyla buluşturuyor. MacKay’in uzun uğraşlar sonucu ortaya koyduğu kitap, her bölümde romanın biçimsel ya da tarihsel bir yönünü, genellikle farklı dönemlerden romanları seçerek açıklıyor.

  On sekizinci yüzyılda doğmuş edebiyat türü olan roman, o dönemde birçok eleştirmen tarafından kadınların zaman öldürmek için okudukları hafif metinler olarak nitelendirildiği saptamasından yola çıkıyor. Her bölümde romanın biçimsel ya da tarihsel bir yönünü, genellikle farklı dönemlerden romanları edebi keşiflerle açıklıyor. Kitabın ana bölümleri arasında, kavramların uygulamalarına dair fikir vermek üzere, tek tek eserlerin ayrıntılı okumaları da yer alıyor.

  Roman Nedir? raflarda | Marina MacKay

  Marina Mackay, “Roman Nedir?” kitabında, bugün modern zamanların temel edebi türü kabul edilen romanı sıra dışı yükselişiyle başlayıp, ardından romanla özdeşleştirilen biçimsel özellikleri, roman türlerini kısa ve özlü bir anlatımla ele alıyor. Kitapta farklı açılardan incelenen Don Quixote, Tristram Shandy, Kırmızı Harf, Madame Bovary, Deniz Feneri, Geceyarısı Çocukları gibi örnekler, romanın tarihini özetleyen bir yelpaze oluşturuyor.

  MacKay, kitabına romanın bir tür olarak nasıl yaratıldığını, neden bu denli popüler olduğunu sorarak başlıyor. Romanda üslup ve tekniğe, karaktere, olay örgüsüne, mekâna ve siyasete ilişkin doyurucu açıklamalar sunuyor. Terimler sözlüğüyle ve okuma listesiyle desteklenen Roman Nedir? okuyucuları renkli bir yolculuğa çıkartıyor.

  Kısaca Marina MacKay hakkında:

  2014 yılından beri Oxford St. Peter’s College’da ders vermektedir. Yirminci yüzyıl edebiyatı, edebiyat ve şiddet, edebiyat eleştirisi tarihi, modern yazının dönemlere ayrılması, romancıların popülerliği ve dönemselliği gibi konular üzerine çalışmaktadır. İmza attığı başlıca eserler şunlardır. Modernism and World War II (2007), British Fiction After Modernism (Lyndsey Stonebridge ile, 2007), Cambridge Companion to the Literature of World War II (derleyen, 2009), Modernism, War, and Violence (2017) yer almaktadır.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin