İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Edebiyat » Tarihten Günümüze Gül

Tarihten Günümüze Gül

  Tarihten Günümüze Gül

  Mimar, sanat tarihçisi, romancı Prof. Dr. Gül İrepoğlu’ndan, dünyanın somut ve soyut gül bahçelerinde dolaşarak en renkli demeti sunan yepyeni bir kitap: Gül.

  Prof. Gül İrepoğlu, dünyanın en bilinen çiçeği gülü her yönüyle araştırmış; tarihten günümüze gülün somut ve soyut izlerini takip ederek, her insanın, her kültürün kendinden birşeyler bulacağı çok özel bir çalışmayı kitaplaştırmış. Bir sanat tarihçisi titizliği, mimar çok boyutluluğu ve romancı derinliği ve yetkin diliyle gülü anlatmaya çalışmış.

   Antikiteden günümüze, bahçelerden bestelere, şiirlerden tuvallere uzanan gülün nasıl aşkın, sanatın en büyük esin kaynağı, sonsuzluğun sembolü olduğunu anlatan Gül  kitabı, bilgi dolu, keyifli bir okuma vaadediyor.

  Kanunî ‘den Gül şiiri

  Tarihten Günümüze Gül
  Topkapı Sarayından

  Topkapı Sarayı Müzesi’nden Isparta bahçelerine, nadide objelerden çarpıcı tablolara yüzlerce fotoğrafla olağanüstü bir görsel zenginlik sunuyor. Divan edebiyatından çağdaş şairlere, Osmanlı sultanlarından tarihçi, botanikçi, ahçı, seyyah, romancıya ilham kaynağı olmuş gülün çok zengin etkilerini, herkes için ortak ya da farklı anlamlarını akıcı bir dille aktarıyor.

   “Muhibbî mahlasıyla şiir yazan Kanunî Sultan Süleyman da bu özel çiçeğin değerini bilenlerden olarak, çimenlerin zümrüt tahtına oturtmuş onu: Oturup taht‐ı zümürrüde olup sultan gül Cem’ idüp cümle reyâhini kılur divân gül.

   Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Gül, hem araştırmacılar için değerli bir kaynak hem de hayatı, tarihi, sanatı seven her okur için değerli bir kitap.

  Gül

  Gül İrepoğlu

  375 Sayfa, 135 TL

  Yapı Kredi Yayınları

  GÜL TABLOLARI GALERİSİNİ GEZMEK İÇİN;

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin