İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Edebiyat » Vincent van Gogh’dan Seçme Mektuplar

Vincent van Gogh’dan Seçme Mektuplar

  Vincent van Gogh’dan Seçme Mektuplar

  Dostlukla

  Vincent van Gogh 13 Yaşında
  Vincent van Gogh 13 Yaşında

  Vincent van Gogh 19 Yaşında
  Vincent van Gogh 19 Yaşında

  Vincent ve Theo'nun Mezarları
  Vincent ve Theo’nun Mezarları

  Vincent van Gogh (1853-1890) geride dikkate değer birçok resmin ve çizimin yanı sıra, çok ilginç ve hacimli bir yazışma dizisi de bıraktı. Türkiye’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan son derece kolay izlenebilen Dostlukla-Seçme Mektuplar, toplam 820 mektubun 265’inden oluşan geniş bir seçmeyi içeriyor. Mektupların seçiminde Van Gogh’un yazgısını bulmak için giriştiği ve onu bir sanatçı olmaya yönelten sonu gelmez arayışa, kardeşi Theo’yla yakın bağına, babasıyla rahatsız edici ilişkisine, kabul görme yönündeki doğuştan arzusuna, müthiş sanat ve edebiyat tutkusuna ağırlık verilmiştir. Yazışmalar sadece Van Gogh’un karmaşık iç dünyasını kavramayı sağlayacak ayrıntılı ipuçları vermiyor; Paris’te kökleşmekte olan ve onun da içinde yaşadığı avangard sanat akımını da gözler önüne seriyor.

  Mektuplara bir genel giriş, geçmişe ait aile fotoğrafları ve özgün mektup sayfalarından seksen yedisinin röprodüksiyonları eşlik ediyor. Bu röprodüksiyonlarda Van Gogh Müzesi’nin 2009’da yayımladığı ve eleştirmenlerden övgü alan altı ciltlik mektuplardan seçilmiş eskizler yer alıyor. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Dostlukla, Van Gogh’un mektuplarına ilgi duyan her sanat ve edebiyat tutkununun edinmesi gereken temel kitaptır.

  Bu yayın Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nin ve Lahey’deki Huygens ING’nin (Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi’nin bir bölümü) desteğiyle yürütülen Van Gogh Mektupları Projesi’nin bir parçasıdır. Editörlüğünü Leo Jansen, Hans Luijten ve Nienke Bakker’in yaptığı Vincent van Gogh – The Letters: The Complete Illustrated and Annotated Edition (Brüksel: Mercatorfonds; Londra ve New York; Thames and Hudson) adlı altı ciltlik eksiksiz derlemeden seçilerek hazırlanmış bir baskısıdır.

  Vincent van Gogh’dan Seçme Mektuplar- Dostlukla
  Hazırlayanlar: Leo Jansen – Hans Luijten – Nienke Bakker
  Çevirenler: Nurettin Elhüseyni – Pınar Kür
  904 Sayfa, 95 TL
  Yapı Kredi Yayınları

  Vincent van Gogh'dan Seçme Mektuplar

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin