Berkant Çolak Sergisi ADAM

Berkant Çolak Sergisi ADAM

Fotoğraf sanatçısı Berkant Çolak, “Sır” adlı belgesel projesi için çalışırken çektiği fotoğraflardan oluşan “ADAM” sergisiyle İstanbul Şehir Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 25 Şubat-25 Mart tarihleri arasında Batı Kampüsü Merdivenaltı Sanat Galerisi’nde.

İstanbul Şehir Üniversitesi, 25 Şubat-25 Mart tarihleri arasında, Batı Kampüsü Merdivenaltı Sanat Galerisi’nde “ADAM” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar yüzlerce belgeselde drama konusunda çalışan ve birçok sergiye imza atan sanatçı Berkant Çolak; sergide öğrencilik yıllarında okuduğu Susan Sontag’ın “Platon’un Mağarası” makalesi ve Metin Erksan’ın kült filmi “Sevmek Zamanı”ndan aldığı ilhamla, kendi dilini oluşturarak aktardığı “gerçeklik” algısını farklı açılardan yansıtıyor. Sanatçının gerçeklik algısını sorguladığı karelerde “Adam” kavramı bazen gerçekliğin sorgulanması, bazen de aşkını arayan derviş olarak karşımıza çıkıyor. Mistik bir deneyimin ürünü ve açılımı gibi gözüken kareler hem zorlu bir süreci ama o ölçüde de tatlı bir esintiyi vurguluyor. Özellikle geniş ve engin düzlemlerin ve asimetrik kadrajların öne çıktığı çalışmalar sanatseverlerin beğenisini kazanacağa benziyor.

berkant_colak_01a
berkant_colak_03a
berkant_colak_04a

Berkant Çolak kimdir?

Berkant Çolak, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon Fotoğrafçılık Bölümü’nü bitirdi. 1992 yılından beri TRT İstanbul Televizyonu’nda kameraman olarak çalışan Berkant Çolak, bugüne kadar 300’den fazla belgeselde görüntü yönetmeni olarak çalıştı.

Şiirlerle Mübadele Fotoğrafları, Düşümde Oyun Var, Mekan’daki Yüzler, Fotoğraf ve Çocuk Düşleri, Kırım Tatar Türkleri’nde Kayıp Zamanlar isimli fotoğraf sergileri bulunan sanatçının altıncı fotoğraf projesi “gerçekliğin sorgulanması” üzerine “ADAM” adlı çalışmasıdır.