İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Fotoğraf - Medya » David Campany Sergisi | Zengin ve Tuhaf

David Campany Sergisi | Zengin ve Tuhaf

  David Campany Sergisi | Zengin ve Tuhaf, NOKS Bağımsız Sanat Alanı 5 Mayıs-10 Haziran

  4 Mayıs 2018 saat 19:00’da açılacak olan David Campany sergisi 05 Mayıs –10 Haziran 2018 tarihleri arasında Cumartesi ve Pazar günleri 14:00 – 19:00 arasında NOKS Bağımsız Sanat Alanının Yeldeğirmeni Kadıköy’deki yerinde görülebilir.

  Londra’da bir bit pazarında bulunmuş, eski bir fotoğraf. Fotoğrafçısı bilinmiyor. Fotoğraf bir grup insanı, beyaz Avrupalılar ve siyahi (belki de) Kuzey Afrikalıların bir karışımını gösteriyor. İnsanlar kuru toprak üzerinde, darmadağınık bir grup barakanın önünde duruyorlar. Bir adam çekçeğin yanında oturuyor. Duvarlar badanalı. Bir salkım muz. Bir bisiklet tamirhanesi. Siyah takım elbiseli, sıska bir adam gezinirken tırnaklarını yiyor. Palmiye ağaçları çatıların üzerinde yükseliyor. Ve uzakta, İngiliz tarzı yarı müstakil bir dizi ev. Fotoğrafın ortasına doğru Alfred Hitchcock. Onu tanımak zor değil. Genç bir adam olmasına rağmen kendine has çene yapısı ve vücut hattı belirgin. Siyah şapka, çizgili pantolon, beyaz gömlek ve karikatürvari karnının üzerine oturan kısa bir kravat. Aynı anda hem genç hem de yaşlı görünüyor.

  Görüntüler dünyası dijitalleştikçe, geçmişten günümüze kalan basılı fotoğraflar da kendilerine yeni evler bulmak için sürükleniyorlar. Hitchcock bir gerilim ustasıydı fakat fotoğraftaki gerilim başkaydı. Fotoğraflar gösterir ama anlatmaz. Betimler ama açıklamaz. Fotoğraflar olgusal muammalardır. Kitap, fotoğrafa yakınlaşarak sonsuz görünen ayrıntıları seçer: Afrika barakaları, çekçek, Avrupa’dan zambak beyazlığında film yıldızları, gergin bir yapımcı, bir kameraman, dağınık sahne. Hepsi, Kuzey Londra’daki Elstree’de bir arazide.

  Zengin ve Tuhaf, fotoğrafların maddeselliği, film yapımcılığı, terkedilmiş arşivler ve bu fotoğrafı çekip zaman içerisinde ismi kaybolmuş fotoğrafçı üzerine bir saygı niteliğinde bir video ve fotoğraf kitabından oluşmaktadır.

  david-campany
  david-campany-a
  david-campany-a

  David Campany hakkında

  İngiliz yazar, küratör ve aynı zamanda bir sanatçı olan David Campany, çoğunlukla fotoğraf alanında işler üretir.

  David’in kitapları arasında Bir Avuç Toz (2015), Açık Yol: Fotoğraf ve Amerikan yol gezisi (2014), Walker Evans: Dergi işleri (2014), Benzin (2013), Jeff Wall: Kadınlar için Resim (2010), Fotoğraf ve Sinema (2008) ve Sanat ve Fotoğraf (2003) gibi başlıklar yer almaktadır. Monografi kitapları ve müzeler için iki yüzü aşkın makale kaleme almış olan David; Frieze, Aperture, Source ve Tate dergileri için de yazılar yazmaktadır.

  Son dönemde gerçekleştirdiği küratöryel projeler arasında Dönen Dünyanın Durma Noktası: Fotoğraf ve Film Arasında, FoMu Antwerp, 2017; Açık Yol: Fotoğraf ve Amerikan yol gezisi (çeşitli mekanlar, ABD 2016-); Bir Avuç Toz (Le Bal, Paris, 2015; Pratt Institute New York, 2016; the Whitechapel Gallery Londra, 2017; The California Museum of Photography, 2018; ve Moderna Museet, Stockholm, 2018); Walker Evans: Dergi işleri (çeşitli mekanlar – Fransa, Polonya, Belçika, İtalya, Avustralya ve Yeni Zellanda), Lewis Baltz: Müşterek Nesneler (Le Bal, Paris 2014); Victor Burgin: Mekan Hissi (AmbikaP3 Londra, 2013); Mark Neville: Sözcükler Değil Eylemler (The Photographers’ Gallery Londra, 2013); ve Anonimler: Fotoğraf ve Filmde İsimsiz Amerika (Le Bal Paris, 2010) gibi işler yer almaktadır.

  Doktora derecesine sahip olan David, Londra’daki Westminster Üniversitesi’nde de ders vermektedir.

  David, yazılarıyla ICP Infinity Ödülü, Kraszna-Krausz Kitap Ödülü, Alice Ödülü, Alman Fotoğraf Kitabı Ödülü [Deutscher Fotobuchpreis] ve Kraliyet Fotoğraf Topluluğu [Royal Photographic Society] ödüllerine layık görülmüştür.

  NOKS BAĞIMSIZ SANAT ALANI hakkında

  NOKS Bağımsız Sanat Alanı, sanatçı ve akademisyen Elvan Ekren ve Volkan Kızıltunç tarafından 2017 yılında kurulmuş ve Kadıköy, İstanbul’da yeralan bağımsız bir sanat mekanıdır. Ana akım sanatsal yönelimlere karşı otonom bir duruşla deneysel sergi projeleri gerçekleştirmeyi amaçlayan NOKS özellikle fotoğraf, fotoğraf kitapları ve video projelerine ağırlıkla yer vermektedir. Sanatçıların buluştuğu, tartıştığı, bir laboratuvar olan NOKS aynı zamanda genç sanatçılarla ve sanat öğrencileriyle organik bir bağ kurmayı amaçlayan ortak bir çalışma, üretim, eğitim ve sergileme alanıdır.

  Adres : Talimhane Sokak No:19B Yeldeğirmeni, Kadıköy, İstanbul

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin