İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Fotoğraf - Medya » Fotoğraflarla Atatürk internet ortamında

Fotoğraflarla Atatürk internet ortamında

  Fotoğraflarla Atatürk

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’nda önemli yer tutan Atatürk fotoğraflarından oluşan değerli bir seçkiyi internet kullanıcılarının ekranlarına taşıyor. Proje, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde, enstitünün dijital programları kapsamında kullanıma sunuldu. Google Chrome uzantısı ile kullanıcılar 147 fotoğraftan oluşan bu özel seçkiyi, her an ücretsiz olarak ekranlarına yansıtabilecekler.

   

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan Atatürk fotoğraflarını, Google’ın web tarayıcısı Chrome aracılığıyla tarih severlerle buluşturuyor. “Fotoğraflarla Atatürk” isimli Google Chrome uzantısı ile açılan her yeni sekmede, seçkiden rastgele bir fotoğraf ekranlara yansıyor. 147 fotoğrafın yer aldığı uygulamada kullanıcılar, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1906 yılından ölümüne kadar olan süreci belgeleyen, büyük liderin askeri ve siyasi kariyerine odaklanan fotoğraflarla karşılaşıyor.

  Seçki Atatürk’ün yanı sıra Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Cevat Abbas, Kılıç Ali gibi silah ve dava arkadaşlarını, Halide Edip, Claude Farrere gibi dönemin öncü düşün insanlarını, kendisine resmi ziyarette bulunan yabancı devlet adamlarını da bir araya getiriyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan seçilen Selahattin Giz, Jean Weinberg ve Ali Enis Oza gibi dönemin ünlü isimlerinin fotoğraflarına yer veren uygulama, Atatürk’ün hayatının önemli bir bölümüne de ayna tutuyor.

  fotograflarla_ataturk_01a
  fotograflarla_ataturk_02a
  fotograflarla_ataturk_03a

  Fotoğraflarla Atatürk seçkisini aynı zamanda kütüphanelerine taşımak isteyenler, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından Cumhuriyet’in 94. kuruluş yıldönümüne özel olarak hazırlanan aynı isimli kitabı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yanı sıra, Pera Müzesi Artshop ve kitabevlerinden edinebilirler.

   

  Pera Müzesi’nden Eserler de Ekranınızda

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün kardeş kurumu Pera Müzesi de sanat severlere benzer bir uygulama sunuyor. “Pera Müzesi’nden Eserler” uzantısında müzenin Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile İstanbul Fotoğraf koleksiyonlarından seçilen eserlerle kullanıcılar hem sergilenmeyen koleksiyon eserleri hakkında fikir ediniyor hem de gündelik hayatlarında sanata yer açmış oluyor.

   

  Fotoğraflarla Atatürk projesine nasıl ulaşırım ?

  Ücretsiz uzantıyı indirmek için, Google Chrome ayarlarına girerek Uzantılar sekmesinden “daha fazla uzantı edinin” seçeneğini tıklamak, mağazada “Fotoğraflarla Atatürk” araması yapmak ve çıkan uygulamayı eklemek yeterli!

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin