İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Fotoğraf - Medya » Istanbul Kış Günlüğü Sergisi

Istanbul Kış Günlüğü Sergisi

  4 Şubat 1929, Feneryolu, Foto: Fahri (SEYREK)
  4 Şubat 1929, Feneryolu, Foto: Fahri (SEYREK)

  İstanbul Kış Günlüğü Sergisi

  1929 ve 1954 Yıllarında İstanbul’da Yaşanan En Ağır Kış

  Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi (CKM) işbirliğiyle hazırlanan Sergi, 18 Aralık – 10 Ocak 2015 tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi (CKM)’de ziyaret edilebilir.

  Sergi, Fotoğraf tarihçisi ve koleksiyoncusu Cengiz Kahraman’ın geçen bahar ayında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan İstanbul Kış Günlüğü kitabından esinlenerek hazırlandı. İstanbul’da yaşanan en ağır kışlar olan 1929 ve 1954 kışlarını daha önce hiç görmediğiniz görsellerle anlatıyor.

  Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi(CKM) işbirliğiyle hazırlanan bu sergiyle İstanbul’un binbir yüzünden biri gözler önüne seriliyor.

  “İstanbul Boğazı dondu, Sarayburnu’ndan Üsküdar’a yürüyerek geçenler oldu” efsanesini belgeleyen basın fotoğrafları, ‘şipşak’ hatıralar, dönemin profesyonel ve amatör fotoğrafçılarının çektiği siyah beyaz kareler, bu sergiyle izleyiciyi bir kentin tarihine davet ediyor.

  1929 ve 1954 yıllarında Tuna nehrinde kopan buzların Karadeniz üzerinden İstanbul Boğazı’na akın ettiği ‘o an’ların tanıklıkları günümüze taşınıyor. Sergide, İstanbul manzaraları, iskelelerdeki yolcuların telaşı, mavnalar, tekneler ve yük gemilerinin kışla mücadelesi, sanat eseri gibi ve film karelerini andıran büyüleyici fotoğraflar da yer alıyor.

  Yakın dönem kışları arasında hafızalardan çıkmayan ve Boğaz da dahil her yeri, her şeyi donduran 1929 ve 1954 kışları da yayın organlarında olabildiğince yer almıştır. Ayrıca, kişilerin ve ailelerin fotoğraf albümlerinde, fotoğraf sanatçılarının arşivlerinde ölümsüzleştirilmiştir.

  Cengiz Kahraman’ın yayın organlarını tarayarak, zengin arşivi yanında bazı özel arşivlerden de yararlanarak hazırladığı sergi, çok özel bir tarihi belgeliyor.

  İstanbul Kış Günlüğü Sergisi

  Tarih: 18 Aralık – 10 Ocak 2015
  Yer: Caddebostan Kültür Merkezi CKM – Sanat Galerisi
  Adres: Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan-Kadıköy
  0 212 252 47 00 / 466

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin