İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Fotoğraf - Medya » Kerim Suner Zamansız Portreler Sergisi

Kerim Suner Zamansız Portreler Sergisi

  Kerim Suner Zamansız Portreler Sergisi

  Kerim Suner’in dünyanın ilk fotoğraf tekniğini kullanarak çektiği fotoğraflardan oluşan “Zamansız Portreler” sergisi, 10 Şubat – 6 Mart tarihleri arasında, Mahall Bomonti İzmir’de sanatsever ve nostalji meraklılarıyla buluşuyor.

  Türkerler Holding, İzmir’in kültür ve sanat hayatına kazandırdığı yeni mekânla birbirinden değerli sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. Mahall Bomonti İzmir projesinin içinde, 1912’de Bomonti Tesisleri olarak inşa edilen tarihi binalarda özel olarak dizayn edilen galerinin bu seferki konuğu Kerim Suner oldu.

  Fotoğrafçı Kerim Suner’in 19. Yüzyılda Frederick Scott Archer tarafından geliştirilen tekniğe birebir sadık kalarak cam ve metal plakalar üzerine çektiği portrelerden oluşan sergi İzmirlileri zaman yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyor.

  Bir buçuk asırlık tekniğin bir zanaat gibi metal ve camın üstünde hayat bulduğu portrelerin oluşturulmasında hiçbir dijital unsur kullanılmıyor.

  Çekimlerde kullanılan fotoğraf makinasının antika, üstündeki lensin bile 130 yaşında olması; körükleriyle siyah beyaz filmleri andırması, o körüğün arkasında gizlenmiş fotoğrafçının karşısında birkaç saniye beklenmesi ve ortaya çıkan metal ya da cam üzerine baskının yüz yıllarca dayanabilmesi, yaşadığımız dijital dünya içerisinde nostaljiyi yakalamanızı sağlıyor. Ortaya çıkan fotoğrafların dokusu ve kullanılan tekniği 165 yıl sonra, yani bugün bile hala aynı şekilde uygulanabilmesi görenlere ilham veriyor.

  “Eski tadı yok” diyenlerden eskiye ve antikaya merakı olan, yazılım değil el becerisi ve tecrübe gerektiren sanatlara hayranlık duyan, zanaatı bir kültür gibi gören ve dijitalden uzak, tarihte yakın bir yolculuğa çıkmak isteyen herkes, bu zamansız sergiye davetlidir.

  Kerim Suner Zamansız Portreler Sergisi

  Mahall Bomonti İzmir

  444 18 99

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin