İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Fotoğraf - Medya » Mediha Didem Türemen Sergisi “Mitler”

Mediha Didem Türemen Sergisi “Mitler”

  Mediha Didem Türemen Sergisi

  Adahan İstanbul, 03 – 23 Nisan 2018

  Mixer, Mediha Didem Türemen’in ikinci solo sergisi “Mitler”i, 3 – 23 Nisan 2018 tarihleri arasında Adahan İstanbul’daki tarihi sarnıçta gerçekleştiriyor. Sanatçının değişime zorlanan doğanın oluşturduğu durumları ele alan çalışmaları, fotoğrafın tanıklık ettiği zamanın dışında kurulan düşsel zamanı senaryolaştırmaya odaklanıyor.

  Çalışmalarını sinema, fotoğraf ve gravür alanlarında sürdüren sanatçı, “Mitler” ile değişen iklim koşulları ve öngörülemeyen doğa olayları sebebiyle gerçeküstü anlara tanıklık eden insanın, yeni inanç hikayeleriyle beliren efsanelerini anlatıyor.

  Belirsiz bir zamanda, belirsiz bir yerde “ben bin yıllardır buradayım” diyen ama insanın değişime zorladığı doğa; zamansız fırtınası, sisi, güneşi, bulutuyla insanın yaptıklarına tehditkar yanıtlar veriyor, hikayeler anlatıyor, efsaneler oluşturuyor. “Mitler” bu karşı duruşa tanıklık etmeye çağırıyor. Kafiyeli haller, artan güneşler, bir araya gelen dolunaylar bir yanılsama mıdır? Yoksa geleceğin habercisi mi?

  Türemen’in, Ingmar Bergman’ın Yedinci Mühür (1957) filmi eksenindeki tez çalışması sürecinde oluşan fotoğraf işleri, filmin ruh halinin yansımaları ve sorguladıklarından yola çıkıyor. Çağdaş insanının tecrübelerini, korkularını, başka çağların malzemesiyle anlatan Bergman, şiir denemesi olarak nitelendirdiği filmi Yedinci Mühür’de, filmsel zamandaki korkunun, günümüz insanının karşılaştığı başka çeşitten bir korkuya karşılık geldiğine, aslında sözcüklerin çağlar boyu aynı kaldığına, sorunların değişmediği durumlara işaret eder.

  Time Dergisi’nin “yaşayan en büyük yönetmen” olarak belirttiği Ingmar Bergman’ın; “Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür” sözünden ilhamla “Mitler” sergisi, “Bergman’a saygıyla” notuyla, Stokholm’deki Ingmar Bergman Vakfı’nın öncülüğündeki, yönetmenin 2018 boyunca sürecek 100. yaş kutlamaları ve İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleşecek.

  Mixer, Mediha Didem Türemen’in “Mitler”i için izleyicileri 3 – 23 Nisan arasında Adahan İstanbul’a davet ediyor.

  Galeri Mixer

  Adres: Adahan İstanbul / Asmalı Mescit Mahallesi, General Yazgan Sk. No:14, 34430 Beyoğlu / İstanbul
  Tel: (Mixer) 0212 243 54 43
  Web: www.mixerarts.com

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin