İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Fotoğraf - Medya » Michael Kenna Sergisi Japonya’nın Halleri

Michael Kenna Sergisi Japonya’nın Halleri

  Michael Kenna Sergisi Japonya’nın Halleri

  Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 19 Ekim – 26 Kasım 2017

  Bu yıl ikinci kez Fotoistanbul Festivaline ev sahipliği yapan O’Art, siyah beyaz fotoğrafın ustaları arasında gösterilen Michael Kenna’nın Japonya’da çektiği siyah beyaz fotoğraflardan oluşan “Japonya’nın Halleri” sergisini izleyiciyle buluşturuyor.

  Serginin küratörlüğünü, aralarında Pakistan, Hindistan, Nepal, Suriye, Ürdün, İspanya, Macaristan ve Türkiye’nin bulunduğu ülkelerde çektiği sosyal dokümanter fotoğrafları ile tanınan fotoğraf sanatçısı Atilla Durak üstleniyor.

  Michael Kenna’nın “Shikoku, Shingon Budizminin Büyük Ustası Kobo Daishi’nin 1,200 yıl kadar önce seyahat ettiği yerdir. Onun hatırası, günümüzde Shikoku boyunca uzanan seksen sekiz tapınaktan oluşan sekiz yüz mil uzunluğundaki Henro-Michi rotasıdır. 50’nci Yaş günümü kutladığım 2003 yılında, bu rotayı araba ile gezerek, yol boyunca bulunan tapınakları fotoğrafladım.” diyerek anlattığı çalışması 19 Ekim – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında O’Art’ta izlenebilir.

  Michael KennaMichael Kenna Hakkında

  İngiliz-Amerikan asıllı fotoğrafçı Michael Kenna 1953 yılında İngiltere’nin Lancashire’daki Widnes kentinde dünyaya gelmiştir. Dinlenmek bilmeyen bir seyyah olan Kenna, bir dünya vatandaşıdır. Banburt Sanat Okulu ve ardından da 1976 yılında Londra Matbaacılık Okulu’ndan dereceyle mezun olan Kenna, işçi sınıfı köklerinden ötürü fotoğrafı yalnızca bir ifade aracı değil, aynı zamanda bir geçim kaynağı olarak görmektedir. 1977 yılında San Francisco’ya taşınan sanatçı, sonrasında bugün hala yaşadığı Seattle’a yerleşmiştir. Kenna için yürüyüş yapmak, gündüz ve gece gözlemleri, beklemek, meditasyon, sükûnet, uzun pozlamalar, şarkı söylemek sanatçının çalışmalarını besleyen unsurlardır. Moda haricinde, gümüş baskılar anlam arayışını ve bunun derinliğini ortaya koyarak, insani olanın anlayışını netleştirir ve genişletir.

  Michael Kenna bize dünyanın güzelliğini sunar. Gümüş baskılarını kendi üreten sanatçı, samimiyete bir davet olan küçük ebatlarda çalışmayı tercih eder. Baskıları dünya çevresinde çeşitli kurumsal koleksiyonlarda bulunan Kenna, bunlara yönelik altmışı aşkın kitap üretmiştir.

  O’Art Hakkında

  Türkiye’nin en yenilikçi Bankası Odeabank’ın sanat hayatına katkı sunmak, Nispetiye Caddesi’ni İstanbul’un önemli sanat merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla Etiler Şubesi 2’inci katında açtığı sanat platformu O’Art, 2015 Şubat ayından bu yana önemli sergilere ev sahipliği yapıyor. Özlem Alıcı’nın sanat yönetmenliğini yaptığı O’Art, ustaların yanı sıra, genç kuşak sanatçılarla, sanatın farklı disiplinlerini de ağırlıyor.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin