İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Müzik haberleri » Fazıl Say Akbank Sanat Sahnesinde

Fazıl Say Akbank Sanat Sahnesinde

  Fazıl Say Akbank Sanat Sahnesinde

  05 – 06 Şubat 2013

  Akbank Sanat, dünyaca ünlü piyano virtüözleri ve piyanonun genç yeteneklerini müzik tutkunlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Fazıl Say müzik otoritelerince 21. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak tanımlanmaktadır. Dünyanın en büyük senfoni orkestraları ve çağımızın tanınmış şefleri eşliğinde konserler veren, piyanonun dahi ismi sanatçı, 05 – 06 Şubat tarihlerinde Akbank Sanat’ta iki unutulmaz resital sunacak.

  1970 yılında Ankara’da doğan Fazıl Say, 4 yaşında piyanoya başlamıştır. Ankara Devlet Konservatuarı’nda “Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü”de öğrenim görerek 1987’de konservatuarın piyano ve kompozisyon bölümlerini bitirmiştir. Çalışmalarını Alman bursuyla Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda sürdüren sanatçı, 1991 yılında konçerto solisti diplomasını almıştır. 1992’de Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi’nde piyano ve oda müziği öğretmenliğine getirilmiştir. 1994 yılında Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birincilik kazanan Say, 1995 yılında New York’ta yapılan kıtalararası yarışmanın da birincisi olarak parlak konser kariyerine başlamıştır.

  Eserler

  Ayrıca, besteci yönüyle başarılar kazanan sanatçı, oratoryolar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği ve piyano eserleri, şan ve piyano için çok sayıda şarkı bestelemiştir. Bu eserler arasında “Nazım” ve “Metin Altıok Ağıtı” başlıklı oratoryolar, 4 piyano konçertosu, Zürih Üniversitesi’nin siparişi üzerine “Albert Einstein”’ın anısına yazdığı orkestra eseri vardır. Ayrıca, Mozart’ın 250. doğum yılında Viyana’daki Kutlama Komitesi’nin siparişi dolayısıyla bestelenen “Patara” adlı bale müziği vardır.

  20 uluslararası ödül ile onurlandırılan sanatçı sunduğu konserlerle her yıl yüz binlerce müzikseverin hayranlığını kazanmaktadır. New York Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, Çek Filarmoni, İsrail Filarmoni, Orchestre National de France, Tokyo Senfoni gibi orkestralar eşliğinde çağımızın tanınmış şefleriyle konser vermiştir. 2007 Floransa Festivali’nin kapanış konserinde Zubin Mehta’nın yönettiği Floransa Orkestrası ile 20 bin kişi tarafından izlenen bir açık hava konseri sunmuştur.

  Yine 2007 yılında Montreux Caz Festivali’nde piyano jürisinin başkanlığını yapmıştır. Türk saz şairi Aşık Veysel’in “Kara Toprak” adlı halk şarkısından esinlenerek bestelediği piyano parçasını da içeren aynı başlıklı CD, Amerika’da Bilboard listelerinde 6. sıraya yükselmiştir. 2008’de Avrupa Birliği tarafından “Kültür Elçisi” unvanıyla görevlendirilen Fazıl Say, doğu ve batı kültürleri arasında yeni köprü kurmayı amaçlamıştır.

  Yer: Akbank Sanat

  Tarih: 05 -06 Şubat 2013

  Saat: 20:00

  Bilet Fiyatı: Tam: 40 TL Öğrenci: 20 TL

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin