İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız Tablosu için Rekor Fiyat

Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız Tablosu için Rekor Fiyat

  Osman Hamdi Bey'in Kur'an Okuyan Kız Tablosu

  Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız Tablosu Londra’da Rekor Fiyata Alıcı Buldu.

  Perşembe günü Londra’da Bonhams tarafından düzenlenen 19. Yüzyıl Avrupa, Viktorya ve İngiliz Empresyonizm Sanatı konulu müzayedesinde Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız tablosu prim dahil 6,3 milyon Pound (7,8 milyon ABD Doları) değer buldu ve sanatçı için yeni bir rekor fiyat belirlenmiş oldu.

  Tahmini açılış fiyatı 600.000 Pound olan tablonun satış bedeli 10 katına kadar yükseldi. Sanatçının bir önceki rekoru, Aralık 2004’te Artam Antik A.Ş.’de 5 milyon Türk Lirası (yaklaşık 3,5 milyon ABD Doları) olan 1906 numaralı resim Kaplumbağa Terbiyecisiydi.

  Bonhams’ın Şefi Charles O’Brien “Eser ortaya çıkacak en iyi Osman Hamdi Bey resimlerinden biriydi. Artırmanın o kadar güçlü olmasına ve sanatçı için yeni bir dünya rekoru kırmasına şaşırmadım.” dedi. Ardından şöyle ilave etti “Eserde renkli bir arka plana karşı Kur’an okuyan genç bir kızın resmedilmesi Osman Hamdi’nin Oryantalizminin eşsiz doğasını ve sanat oyununu göstermektedir”.

  Osman Hamdi Bey, bürokratik görevleri, arkeologluğu, müze müdürlüğü ve İstanbul Arkeoloji Müzesi kuruculuğu ile sanatçılığını birleştiren olağanüstü bir şahsiyetti.

  Sanatçının tabloları, Gérôme ve Boulanger’la birlikte yıllarca süren çalışmalarını yansıtmaktadır. Dünyadaki önde gelen seyahat yazarı ve otoritesi olan Barnaby Rogerson, Bonhams Dergisi’nin sonbahar baskısında şöyle yazmıştır.  “Yapıtlarında pitoresk objeleri rastgele bir araya getirmiyordu. Hepsi ayrı ayrı kurgusu yapılmış bu göz kamaştırıcı seramikler, tekstiller, binalar, halılar ve bahçeler vatanına olan sevgisinin birer bestesi gibidirler. ”

  Sanatçının ayrıntılı biyografisi için;

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin