İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Ahmet Güneştekin Sergisi Güneş Yolu Berlin’de

Ahmet Güneştekin Sergisi Güneş Yolu Berlin’de

  Ahmet Güneştekin Sergisi Güneş Yolu Berlin’de.

  29 Nisan – 20 Mayıs 2017

  Küratör Christoph Tannert

  Galerie Michael Schultz, Mommsenstraße 34, Berlin

  Künstlerhaus Bethanien’ın direktörü Christoph Tannert’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, sanatçının kırkyamanın geleneksel uygulama biçimine müdahale ederek çalıştığı işlerini, objeleri kullanım biçimiyle imgeleme metalik bir yüzey dahil ettiği, bu yöntemle resim ile heykel arasındaki sınırı belirsizleştirdiği optik ve boyutlu tablolarını, ve metal ile aynayı melez yöntemle çalıştığı işlerini bir araya getiriyor.

  Güneştekin’in kullandığı çoklu araçların eşit etkileşimini ön planda tutarak işlerine enerji katmayı başardığını belirten Christoph Tannert, şimdiyi konuşulmayanın içinde korumanın sanatçı için önemli olduğunu, bunun temelini ise ona, geldiği kültürün özelliklerini temsil ettiği mitler ile moderniteyi yan yana getirdiği sanatsal alanın ifade şeklinin sunduğunu vurguluyor.

  Güneştekin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’nin (İSMEK) eğitim vererek meslek kazandırdığı bir grup kadın el sanatçısıyla kolektif bir çalışma gerçekleştiriyor. Kırkyamanın geleneksel motiflerine ve uygulanış yöntemine müdahale ederek, özgün desen ve temalarını çalışan sanatçı bu işbirliğinin önemini şu şekilde belirtiyor: Eski giysilerin sökülerek yeni ve faydalı bir şeye dönüştürüldüğü yama dikme işi, geleneksel uygulayıcıları olan kadınlar tarafından yıkım sonrası yeni bir yaratım olarak algılanmıştır; ölmüş olanın yeniden hayata döndürülmesi anlamında sembolik bir edimi tanımlar. Bu anlatımın geleneksel uygulayıcıları ile birlikte çalışmak benim için bu nedenle önemli.

  Çalışmaları biçim ve kompozisyonda benzeşmekle birlikte, materyale bağlı kurgulamalarının değişim gösterdiğini belirten Tannert, ilginç olanın tekstil çalışmalarındaki mikro yapısal inceliklerin yağlı boya sanatında da yansımalarını bulması ve tersi durumda, yani resim sanatındaki aynı büyünün ve esrarengiz düzeyin tekstilde de kendini koruması olduğunu işaret ediyor.

  Güneş Yolu, sanatçının antik dönem mitolojilerinin ve modern dinlerin etkisinde bir sembolizm anlayışıyla kurguladığı özgün bir alana bakış olanağı sunuyor. Modern ve geleneksel olanın bir arada oluşunu vurgulayarak, değişime direnen ile yeni arasında olası bir diyalog yolunu gösteriyor. Sergi 20 Mayıs tarihine kadar Galerie Michael Schultz’da izleyicilerin ziyaretine açık olacak.

  Christoph Tannert

  Berlin Humboldt Üniversitesi’nde arkeoloji ve sanat tarihi öğrenimi gören Tannert, Künstlerhaus Bethanien’ın direktörlüğünü yapmaktadır. Galerie Vier’in ve Brandenburgischer Kunstverein Potsdam’in kurucularından olan Tannert, 2000 yılında Berlin Bethanien Sanatevi’nin direktörlüğüne getirildi. Münih Goethe Enstitüsü’nün Görsel Sanatlar Danışma Kurulu’nda ve Berlin Sanat Konseyi’nde yer aldı. 2005 yılında Martin-Gropius-Bau’da düzenlenen konusunu İstanbul’dan alan Gerçeklikler: Fokus Istanbul sergisinin küratörlüğünü üstlendi. Aynı yıl Almanya-Polonya ilişkilerine katkılarından dolayı, Polonya Cumhuriyeti Altın Liyakat Haçı ile ödüllendirildi.

  Galerie Michael Schultz

  1986 yılında Berlin’de kurulan galeri ilk yıllarında, George Baselitz, Markus Lüperts ve A.R. Penck, daha sonra da Anselm Kiefer ve Gerhard Richter ile birlikte Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Robert Rauschenberg ve Andy Warhol gibi sanatçıları temsil etti ve eserlerini sergiledi. 2006’da Seul, 2007 yılında da Pekin’de açtığı galeriler ile programını genişletti. Galerie Michael Schultz, temsil ettiği sanatçılar için müzelerde, sanat vakıflarında ve diğer galerilerde yıl içinde 40’ın üzerinde sergi düzenlemektedir. Sergi katalogları gibi düzenli yayınlar çıkaran galeri ile çalışan mevcut sanatçılar arasında Rebecca Raue, Römer + Römer, Maik Wolf, Bernd Kirschner, Feng Lu, Sonja Alhäuser ve Sabina Sakoh gibi isimler bulunuyor. Çağdaş resim ve heykel üzerine odaklanan galerinin keşfedip desteklediği genç sanatçılar arasında ise Cornelia Schleime, Helge Leiberg, Norbert Bisky ve SEO yer alıyor.