İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Alper Raif Ipek Sergisi Montaj 09 – 28 Mart 2018

Alper Raif Ipek Sergisi Montaj 09 – 28 Mart 2018

  Alper Raif Ipek Sergisi Montaj

  Galeri Soyut  09 – 28 Mart 2018 C Salonu

  Gerçek, suret ve sahte üzerine…
  Çalışmaları ulusal ve uluslararası birçok sanat projesinde yer almış grafik sanatçısı Alper Raif İpek’in ilk kişisel sergisine Galeri Soyut / C Salonu ev sahipliği yapıyor.

  Grafik tasarım ve baskı öncesi hazırlık aşaması bilgisayarın olmadığı dönemlerde reprodüksiyon sürecinden geçerdi. Renk ayrımı ile elde edilen film pozitifler ışıklı masa üzerinde milimetrik kağıtlarının yol göstericiliğinde astrolon denen şeffaf asetatlara bantlanır, baskı kalıbı alınacak tam sayfa mizanpajlar oluşturulurdu. Hem bu çalışmanın hem de bu ara ürünün adına “Montaj” denirdi. Sergi adını buradan alırken çalışmalarda grafiğin bu eski tekniğinde üretiliyor. Sergi bizleri belleğimizde belki hiç bilmediğimiz bu nesli tükenmiş süreçte yolculuğa çıkarırken, çalışmalar duvardan inip baskıya gidecekmiş gibi durmaktadır.

  Günümüzün temel nesnesi parayı merkeze alan çalışmalar, O’nun simgesel, kültürel, ekonomik ve tasarımsal yönlerini geri planına itici güç olarak gerçek, suret ve sahte kavramlarını alarak sorguluyor. II. Dünya Savaşı’nın Nazi Almanyası İngiliz ve Amerikan ekonomisini çökertmek için toplama kamplarında tutsak grafik ve baskı ustalarına sahte sterlin ve dolarlar yaptırır. Başlarındaysa dönemin en ünlü kalpazanı Salomon Smolianoff vardır. Bu sahteler o kadar başarılı suretler olur ki gerçeklerinden İngiliz Merkez Bankası dahi ayıramaz.

  Diğer yandan Bernhard Operasyonu olarak tarihe geçen bu sahteciliğin yarattığı enflasyon İngiliz ekonomisinde gerçek bir çöküntüye neden olur ve savaş sonrasında bile uzun yıllar devam eder. Sahte bir Nazi İngiliz Sterlin’in değeri bugün gerçeğinden daha fazladır.
  Sergide 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 ABD Doları’ndan oluşan seri, paranın tasarımındaki simgeselliği ona yeni eklentilerle ve üzerindeki portre sahibine yaptığı göndermelerle anlamı başka boyuta taşıyor.

  Bir araya getirilen simgelerin rastlantısal mı veya bilinçli mi olduğu arasında gel git yaşayan izleyici tıpkı çalışmaları da oluşturan katmanlarda olduğu gibi katmanlar arasında gerçeği bulmaya çalışıyor. Para basımında sahteciliğe karşı alınan tedbirlere benzer ayrıntılara gizlenmiş öğeler fark edildikçe izleyicide şaşkınlık yaratıyor.

  Türk Lirası, İngiliz Poundu, Amerikan Doları, Hindistan Drahmisi ve Şili Pezosu’ndan oluşan çalışma ise bu paralara gerçekte ulaşılabilirken üzerlerindeki portre sahipleri hakkında bilgiye wikipedia üzerinden ulaşılamaması üzerine kurulu.

  Kendisi de matbaacı bir aileden gelen grafik tasarım mezunu sanatçı bu ilk sergisinde ailevi ve mesleki tabusu “sahte para” ile flört ediyor. 13 grafik ürüne, 1 düzenleme ve 1 video artın yer aldığı paranın hayatın merkezinde çıkıp sanat merkezine alındığı sergi 9 Mart – 28 Mart 2018 tarihleri arasında farklı bir deneyim yaşamak isteyen meraklılarını Galeri Soyut / C Salonu’nda bekliyor.

  Galeri Soyut, 10:00-19:00 saatleri arası tüm günler ücretsiz olarak pazar günleri ise randevu ile Yıldızevler Mahallesi Şehit Mustafa Doğan Caddesi No: 82 / A – B Çankaya/ Ankara adresinde ziyaret edilebilir.

  Alper Raif Ipek biyografi

  Sanatçı 1978 yılında Ankara’da doğdu. 1997’de Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.
  2001 yılında Hacettepe Üniversitesi GSF Grafik Bölümü’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu.
  Hacettepe Üniversitesi GSE Grafik Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı ve sanatta yeterlik çalışmasına burada devam etmektedir.
  Hacettepe, Karatekin, Gazi ve Selçuk Üniversiteleri Grafik Tasarım Bölümleri’nde dersler verdi.
  Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde dersler vermeye devam etmektedir.
  Güncel sanat ve baskı resim alanlarındaki çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası birçok proje ve sergide isleri yer bulmuştur. Alanında ödüllere sahiptir.

  Ödüller:
  2017 Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü (1.lik)
  2016 3. Istanbul Tasarım Bienali (Açık Çağrı Kazananı)
  2005 Conquerer Tasarım Yarışması (3.lük)
  1999 Ankaralılar Vakfı Fotoğraf Yarışması (Mansiyon)
  1998 Hümak Magara Fotograf Yarışması (3.lük)

  Kişisel Sergi:
  2018 ‘’Montaj’’ Galeri Soyut / C Salonu – Ankara

  Galeri Soyut

  Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Cad.

  82/A-B Çankaya Ankara, 06550

  +90 312 438 86 70

  Ayrıntılı bilgi için

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin