İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Claude Monet tablosuna 41 milyon dolar

Claude Monet tablosuna 41 milyon dolar

  Claude Monet tablosuna 41 milyon dolar

  Claude Monet tablosuna 41 milyon dolar ödendi

  Ünlü empresyonist ressamın Seine nehrinin üzerindeki bir köprüden geçen 2 treni resmettiği tablosu ABD’de yapılan açık artırmada 41 milyon dolara satıldı.
 Eser Christie’s Empresyonist ve Modern Sanat müzayede evinde yapılan açık arttırmada satıldı.

  Kim Aldı ?

  Tablonun satıldığı müzayede evinin sözcüsü Rik Pike, ünlü ressamın şimdiye kadar açık artırmada satılan en pahalı eseri olma rekorunu kıran “Le Pont de chemin de fer a Argenteuil” adlı tablonun, adının açıklanmasını istenmeyen bir alıcıya satıldığını belirtti.

  Monet’nin daha önce bir müzayedede en yüksek meblağa satılan eseri ise 1904 yılında yaptığı “Nympheas” adlı tablo olmuştu. Bu tablo 2007’de yapılan müzayedede 36,5 milyon dolara satılmıştı.

  Claude Monet

  Fransız empresyonist ressam Claude Monet ya da tam adıyla Oscar Claude Monet, 1840’da Paris’te doğdu. Bir bakkal olan Adolphe Monet’in en büyük oğlu olan Claude beş yaşındayken, ailesi Le Havre yakınındaki Normandy limanına taşınmıştı. Burada babası ailenin gemi levazımatçılığı ve tedarik işinin yönetimini devralmıştı. Bu olay yalnızca biyografik olarak önemli olmaktan daha fazladır, çünkü Monet’in sahillerde geçen çocukluğu ve deniz hakkında elde ettiği engin bilgiler ile sürekli değişen Norman havası bir gün onun doğa üzerindeki yeni vizyonunun doğmasına neden olacaktı. Monet’in bir sanatçı olarak ilk başarısı, 15 yaşındayken dikkatlice gözlemlenen ve iyi çizilen eskizlerinin satışı ile geldi.

  Biyografinin devamı